Wednesday, 30 November 2011

kerbasi: (Default)

МШФ chita-i нагалала про роботу Леніна "Дитяча хвороба "левизни" у комунізмі", яку у 8-му класі школи, а потім - на 1-му курсі інституту я ретельно конспектував у товстих зошитах.

Ленін там написав таке:

... большевизм вырос, сложился и закалился в долголетней борьбе против мелкобуржуазной революционности которая смахивает на анархизм или кое-что от него заимствует, которая отступает в чем бы то ни было существенном от условий и потребностей выдержанной пролетарской классовой борьбы. Теоретически для марксистов вполне установлено, -- и опытом всех европейских революций и революционных движений вполне подтверждено, -- что мелкий собственник, мелкий хозяйчик (социальный тип, во многих европейских странах имеющий очень широкое, массовое представительство), испытывая при капитализме постоянно угнетение и очень часто невероятно резкое и быстрое ухудшение жизни и разорение, легко переходит к крайней революционности, но не способен проявить выдержки, организованности, дисциплины, стойкости. «Взбесившийся» от ужасов капитализма мелкий буржуа, это -- социальное явление, свойственное, как и анархизм, всем капиталистическим странам. Неустойчивость такой революционности, бесплодность ее, свойство быстро превращаться в покорность, апатию, фантастику, даже в «бешеное» увлечение тем или иным буржуазным «модным» течением, -- все это общеизвестно. Но теоретическое, абстрактное, признание этих истин нисколько еще не избавляет революционных партий от старых ошибок, которые выступают всегда по неожиданному поводу, в немножко новой форме, в невиданном раньше облачении или окружении, в оригинальной -- более или менее оригинальной - обстановке.

Якщо врахувати, що марксисти до дрібних буржуа відносять і тих, кого ми називаємо тепер середнім класом, включно з так званим "офісним планктоном", то цю ленінську думку можна цілком застосувати до бурлескної, але пустої за політичним змістом, безплідною за результатами - помаранчевої революції, до соціально-національного фантазерства її палких прихильників, які швидко змінилися на апатію, а тепер і на покірливість. Також сказане Леніним цілком пасує до інтелігентського "скаженого" захоплення "модною" течією хвалити Шклярового "Залишенця" за відрубані голови полонених "кацапидлів", як і до не менш "скаженого" і "модного" тренду підтримувати і повторювати (в інтернеті) гучну риторику націонал-радикалів.

На відміну від ленінської епохи тепер не існує пролетаріату як єдиного класу, теперішній монтажник металопластикових вікон за життєвими мріями та прагненнями - такий самий "планктон", як і офісні дівчинки і хлопчики. Та й сталевар і шахтар не відійшли далеко. З іншого боку цих "хазяйчиків" вже достатньо, щоб добряче ляснути у долоні, щоб у можновладців вухи заклало, як це трапилося наприкінці 2004-го. От тільки з позитивними ідеями і з політичною волею в цих "хазяйчиків" не склалося. Залишається тільки з інтелктуальним задоволенням спостерігати, як cуспільству вдасться (або не вдастсья) замінитися правлячу "иліту" у фактично пост-індустріальному суспільстві, в якому вже немає монолітних класів, здатних побудувати партії - політичні армії. Ленінський досвід тут точно не допоможе...

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Saturday, 5 July 2025 02:35 am
Powered by Dreamwidth Studios