kerbasi: (Default)
[personal profile] kerbasi

Про українського письменника з великим минулим, про його твір з, м'яко кажучи, абсурдними цінностями, про його релігію. Про армію, виховання чоловіків, армійську "йогу", пі-ар френда etc. 


Читаю у Кур’єрі Кривбасу (листопад-грудень 2009) роман Василя Рубана «Любиш – не любиш». Василь Рубан – особа відома. Свого часу ледве не став головою спілки письменників України, там якісь інтриги плелись навколо виборів, а пан Рубан їх викривав. Про це є кілька матеріалів в інтернеті, я з них нічого не зрозумів, бо далекий від письменницької кухні, але зрозумів, що пан Рубан особа активна, хоч і не молода, і достатньо відома. А ще в інтернеті я дізнався, що він більше по віршах. І мені його вірші сподобалися, хоча я не великий шанувальник поезії, тому мій погляд чисто ділетантський. Василь Рубан за часів СРСР займався правозахисною, національно-орієнтованою діяльністю, за що відсидів у совєцьких таборах. З інтернету можна довідатись і ще про іншу цікавинку: пан Рубан займається створенням нової релігії, котра базується на дохристиянських віруваннях населення території, на котрій ми зараз живемо. Власне у романі головні герої і обмінюються якимись фрагментарними ваідомостями про пра-богів українців, і з цього далі, ходом оповідки має щось розвинутись. Наразі надрукована лише перша частина роману.

Я не збираюсь писати рецензію чи відгук, аналізувати мовні та художні особливості. Хай цим займаються літературні критики. Я також не піддаватиму аналізу релігію, створену паном Рубаном, хоча свого часу досить глибоко занурювався у релігієзнатво, тобто маю достатню підготовку, щоб сформулювати компетентну думку. Будь-яка релігія досконала для тих, хто її сповідує, і недосконала для тих, хто її не сповідує. І нема чого тут списи ламати.

Я, як завжди, пишу за життя. За життя людини, суспільства і держави.

Ось читаємо у романі такий фрагмент:

"Армія – це школа змужіння, ствердження певності в собі серед однолітків. Це впорядкування агресивних інстинктів у ту пору, коли юнак стає неслухняним у сім’ї. Не всі мають здібності і охоту поступать вчитись, і від незнання, де себе подіти в той час, коли всі інші в армії, вони ризикують впасти в пиятику, злодійство, наркоманію чи розпусту. Якби прояви так званих нестатутних стосунків (дідівщини) звести до мінімуму, то батьки віддавали б дітей служити в армію охоче, і ще бажано б кожному, хто служить, набувати корисної цивільної професії, для цього вільного часу там вистачає. Взагалі, якщо з дідівщини зняти елемент знущання і жорстокості, що неусвідомлено переходить у деяких випадках в садизм, то вона була б навіть необхідною для навчання покори маминих синків. Адже член суспільства повинен знати не лише про волю, а й про покору. Ті ж, хто не служив, вважають, що дізнатися про армію можна із книжок, не побувавши там, але це не так".

Ну, по-перше, не знаю як там у селі на Київщині, звідки пише автор, а у нас на півдні юнаки ставали неслухняними раніше, ніж їм виповнювалось 18 років. До армії йшли ті, кого не посадили на «малолєтку» років з 14-ти.

По-друге, я не побачив за свої два роки в армії ніякої корисної цивільної професії, котрої там можна було б навчитися. До того ж більшість робочої або сільської молоді туди у 18 років прибуває вже з цивільною професією. Можливо, водії мають шанс отримати категорію Е, а решті – нічого корисного там не знайти. Армія не лікнеп і не ПТУ.

Але все це не головне. А головне у тому, що виникає питання, який такий армійський «дембель» наспівав під самогоночку автору про дідівщину, як науку покори? В армії діє принцип єдіноначалія. Дідівщина була б необхідною?

У солдата є один командир, і є порядок, кого слухати, кого ні. «Діди», «черпаки», «дембеля» - це все неформальні групи солдат в залежності від сроку, що вони вже відбули у війську. І практикуючи дідівщину ці неформальні групи узурпують владу від командирів формальних. За умов дідівщини сержант має вагу лише, якщо він вже прослужив хоча б рік, і те - він командує тими, хто його молодше, а з «дідами» домовляється. У цьому полягають казарменні «панятія», котрим вчать новоприбулих у першу казарменну ніч:сержант – просто солдат, слухай «дєдушку», а не командира. Не слухай навіть офіцера, бо він піде додому зі своєю бабою трахаться, а тобі, молодий, з нами тут у казармі ночувати, і від нас залежить, чи спатимеш ти, чи для тебе знайдеться тренування. Дідівщина – це злочинне порушення арміської дисципліни, це злочин проти однієї з наріжних державних інституцій, проти самої держави. Вміння підкорятись важливе, як і знання межі своїх можливостей та очікувань. Але не будь-якою ціною. «Служить би рад, прислуживаться тошно» - казав класик вустами свого героя. Невже це ще комусь потрібно пояснювати? Особливо, письменнику зрілого віку… Та ще й тому, хто створює релігію!

Я – мілітарист. Мій рід – військові. Серед предків не прості вояки, а ті, хто створював збройні сили, червону армію. Я армію (не реальну, а таке, якою вона мала б бути) розумію і люблю. В нормальному суспільстві там була б моя кар’єра. Але я не вважаю армію СРСР та сучасної України корисним виховательським досвідом для юнаків. Чоловіків з них загартовувати повинні командири. Для цього є засоби: відповідальність за виконання важливих завдань, бойова підготовка, фізична підготовка, а не знущання шмаркачів, котрі лише на півроку-рік старші за молодого у казармі після отбою, коли офіцери пішли до дому, а черговий по частині вдає, що нічого не бачить і нічого не розуміє.

Ось зайдіть по цьому посиланню:
http://www.yogajournal.com/poses/493

Це уткасана – йогівська поза. А тепер уявіть собі, що треба витягнути руки перед собою, узяти у руки подушку і тримати, поки старослужащім не набридне. А коли починаєш опускати руки, знесилений, то тебе б’ють по ребрах, по печінці, по нирках. Спочатку «по приколу», ніби імітуючи, а згодом збуджуються і вже метелять, поки не впадеш. А потім підіймають, кажучи «попрісєдай, землячок, продишись», а потім знов ставлять у цю «асану» і продовжують. Називається ця «асана» по-армійськи «усихающєє дєрєво». А як зоходить черговий офіцер, всі швиденько по койках розбігаються, а офіцер нібито не розуміє, що відбувається і ще наїжджає, чого, мовляв, тут по казармі з подушкою бігаєш, де твоя койка, блін, погано, сержанти, молодь виховуєте, щоб зранку йому «довбачку» в руки, та щоб до сніданку на плацу кригу віддовбав, а як не впорається, то щоб у вільний час продовжував.

Це була буденність, повсякденність війська, баюсь, вона залишається такою і зараз. Загартовує характер марш-кидок, полоса препон, а не «усихающеє дєрєво». Саме через такі «усихающіє дерева»  проходить чоловіче населення, а не через школу мужності. Просто більшість мають фальшиве почуття гідності та бояться про це вголос розповідати. І на відміну від Росії чомусь у нас не поширена громадська діяльність солдатських матерів.

Втім повернемось до пана Рубана та його творчості. Він сам служив, наскільки я зрозумів, сержантом, у 60-ті роки, коли ще на суходолі служили три роки. Приблизно тоді ж, коли й мій батько. Тоді дідівщини ще не було. Кажуть, що вона виникла, саме коли скоротили термін служби на рік та в одній казармі опинились ті, коми відбувати три роки, і кому два роки. Гаразд, він знав іншу армію. Але чи кращу? Герой роману, в армії у званні сержанту, ходить в самоволки, вживає алкоголь, кохається з офіцерською дружиною. І це така дисципліна, заради котрої треба юнаків туди віддавати? Щоб навчились брехати, навчились хитрощам, як збігати зі служби, як брати участь у подружній зраді, як випивати, коли це заборонено та морально неприпустимо? Так, пане Василю? Отже, те, що написав автор – це нещира, безглузда, аморальна нісенітниця. Тому не вірю я автору, не вірю його героям, і ще менш повірю я в те, що авторська релігія беде чимсь корисним. На жаль, така наша реальність: як про духовність та релігійність, то або козак з ногайкою, або армійський дід з «усихающим» деревом.

Наостанку раджу почитати допус френда практично на ту ж тему:
 http://superknyga.livejournal.com/127691.html


This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Tuesday, 1 July 2025 06:42 am
Powered by Dreamwidth Studios