kerbasi: (ναυτής)
[personal profile] kerbasi
Коли мені було років 11-12, моїм улюбленим заняттям було розбирати книжкові полиці в бабусі дома. Книг там були, мабуть, тисячі. Здебільшого, типові для совітських інтелігентних родин передплатні видання та різні "дефіцити", які в місцеві книгарні поступали лише в кількох примірниках на півмільйонне місто, втім, у сусідній області могли сотнями пилитися роками у черзі на списання та переробку. Траплялися й вилучені з книгарень та бібліотек видання, які пройшли шлях від дозволеної літератури до забороненої.

Одного разу мої батьки помітили, що я приніс від бабусі "Тисячу й одну ніч". Родинна рада, зібрана тієї ж миті, одностайно ухвалила рішення, що ця книга не може бути дозволена до читання дітям мого віку. Книга була відібрана і десь схована настільки надійно, що коли я через рік чи два дорікнув їм за їхнє святенництво, вони самі не змогли ту книжку знайти. А потім я вже й не нагадував.

Ось у недавній передачі Радіо Свобода "Поверх барьеров" Ігоря Померанцева філолог Михаїл Безродний згадує:

Домашняя библиотека была типичной для средней ленинградской интеллигентской семьи без корней, то есть состояла, главным образом из подписных изданий сочинений классиков. Мать, заметив, что пытливый отрок давно уже читает книги для взрослых, упрятала сладострастную "Тысячу и одну ночь" в ящик письменного стола. Пришлось подбирать ключи".

http://www.svoboda.org/audio/audio/957892.html

Щоб уявити собі масштаб трагедії, подумайте, де Миколаїв, а де Ленінград, де друга половина 60-х, коли за право читати "Тисячу і одну ніч" боровся підліток Безродний, і де рубіж 70-х - 80-х, де те ж саме випало підлітку Кербасі.

Хоча дореволюційній інтелігенції добряче перепало від провідних  російських мислителів за поверхову освіту, брак критичного розуму, відірваність від реального життя, вульгарне трактування нових європейських ідей та багато іншого, слід визнати, що совітська інтелігенція пішла значно далі. Стара освіта також прямолінійно про інтимне життя не згадувала, але тоді для статевого виховання юнацтва існувала класична гімназична освіта. Перечитай античну та східну класику, і дізнаєшся про всі варіанти дорослих стосунків. Совітська інтелігенція відгородилася і від цього. А як результат вбоге існування, яке періодично вибухало крайнощами, хибні схеми поведінки, прищеплені дітям, цькування здорової сексуальності, зрештою - прірва між поколіннями, втрата авторитету в суспільстві, неспроможність очолити суспільні зміни.

Date: Monday, 8 July 2013 11:13 am (UTC)
From: [identity profile] nehrebeckyj.livejournal.com
Біс його знає, як це мені вдавалося жити не в тих потоках, що основна маса населенян. І Мопасана читав у першому класі, пояснюючи сусідським дітям, що буде після слів: "Он раздєл єйо, всю дрожащую...", і багатотомне зібрання "1001 ночі" (здається, 8 томів) було в сільській бібліотеці, і Апулеєві "Метаморфози" були. Та й українські радянські письменники 60-х років писали вже непогано, а відчуваючи згасання статевої функції, полюбляли вставляти в тест "перса мов дині-дубівки", "пружне лоно" та куценькі еротичні сцени в соломі. І журнал "Здоров'є" давав повно цікавої інформації. Що вже казати про бойовий досвід товаришів, яким вони щедро ділилися. Хоч воно відкладалося в голові якимись непоєднуваними пластами: кохання - окремо, статеве дрючення - окремо. Що, врешті, в дорослішому віці спричиняло значні життєві труднощі.
Одно слово, потрібна для освіти і правильної орієнтації інформація була, треба було тільки вміти її здобувати. Скажу, що у 74-му році я перечитав майже вього Фройда, недоступного в СССР. А в медбібліотеці видавали вільно. У план громадської діяльності нашої академічної групи на 1974-75 рр. ми внесли пункт "Прочитати й обговорити книгу "Статеві розлади". Була така, українською, з барвистими прикладами, автора, на жаль не пам'ятаю. А ще були журнали "Perspektywy" та "Eulenspigel", де вміщали знімки гарних голих тіток... Та й у кінах дещо показували.

Date: Monday, 8 July 2013 11:30 am (UTC)
From: [identity profile] ak-possum.livejournal.com
багатотомне зібрання "1001 ночі" (здається, 8 томів) було в сільській бібліотеці
І не тільки у вашій. Мені здається, що якраз ви жили у найзвичайнісінькому потоці, наймасовішому... А от у пана kerbasi ситуація була вельми специфічна. І тепер пости хоч-не-хоч сприймаються як той анекдот - "та їх тут тисячі". Це, звичайно, тільки моє сприйняття.

Date: Monday, 8 July 2013 12:23 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Угу! І тампакс в кожному цеху ТНП виробляли.

Date: Monday, 8 July 2013 05:25 pm (UTC)
From: [identity profile] ak-possum.livejournal.com
Не, вот чего не было - того не было) Ни тампаксов, ни памперсов. Чай не баре - бабушки кипятили пеленки, и вы покипятите)

Date: Monday, 8 July 2013 12:22 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Варіанти були. Хто хотів, той знаходив. Тільки неприємно було, поки малий, а в тебе асексуальні або антисексуальні батьки та вчителі.

Date: Monday, 8 July 2013 01:27 pm (UTC)
From: [identity profile] nehrebeckyj.livejournal.com
А мені, навпаки, було приємно, що секс - окремо, а батьки і вчителі - ще окреміше, поза сферою фізіології.

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Зміст сторінки

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Tuesday, 22 July 2025 03:12 pm
Powered by Dreamwidth Studios