kerbasi: (ναυτής)
[personal profile] kerbasi
Коли гомоніла помаранчева революція, спостерігачі, хто з гумором, а хто зневажливо казали, що її робить офісний планктон. Пройшло дев'ять років, словосполучення "офісний планктон" застаріло, і теперішню генерацію офісного люду, прото-середнього класу, прото-буржуазії називають офісними ховрахами. Кумедно, але щось у цьому дійсно є, бо обидва призвіська таки пасують до сукупного образа явищ на певний історичний момент.

Отже, покоління планктону змінилося поколінням ховрашків. Особливістю ховрашків є те, що вони абсолютно не сприймають лідерів. Звідси майдани без політиків, проекти без лідерів або з багатьма лідерами, навіть слово таке з'явилося в програмах: багатолідерність.

В останні роки СРСР, а потім вже в перші роки незалежності часто можна було спостерігати таку картину: створювалися фірми, кооперативи у складі чи не повної студентської групи. Навіть дорослі люди залучали до своїх бізнес-ініціатив цілі взводи однодумців. Тоді це пояснювали комсомольською рисою збиратися активом та триматися своїх. Це не дуже походило на правду, бо саме "комсомольська" стилістика більш була притаманна для значно старших поколінь, нє расстанусь с камсамолам, буду вєчна маладим - це про них писалося. Пояснення бізнес-масовок просте: серед всього свого кола підприємець почувався комфортніше і впевненіше. У новому, чужому, неприязному середовищі люди так і роблять: знаходять інших людей, з якими кооперуватися в повсякденних справах, навіть у найдрібніших, проводити разом вільний час або хоча б разом посидіти покурити. Так буває в армії серед новобранців, так ведуть себе ув'язнені - спогадів мільйон. На початку діяльності такі піонери бізнесу й ходили натовпом по всіх завданнях від регулюючих держорганів до клієнтів.

Згодом все прийшло в норму: започаткований одним-двома підприємцями бізнес розвивався саме завдяки ним, решта масовки або просто кудись розчинялася або робила внесок найманого працівника або разового підрядника, за який не варто тримати такого партнера у складі засновників в дoлі.

Майбутнє тих бізнесів развивалося за наступними сценаріями:

1. Бізнес накрився мідним тазом. Так через три гетьмани на одного працівника, через витягування грошей за свій "цінний" внесок тоді, коли слід було їх пустити на розвиток, через чвари та обрАзи.

2. Лідер бізнесу таки всіх зайвих розігнав, і його вже двадцять років лають на вечорах зустрічі однокурсників.

3. Бізнес якимось дивом зберігся у формі товариства з мажоритаріями (основні власники) і натовпом міноритаріїв, які з'являються тільки по дивіденди (у кращому разі) або вимагають собі посад (у гіршому разі). Це просто знахідка для консультантів з корпоративного управління та для юристів з корпоративних суперечок.

Принципи управління не можливо скасувати. Якщо це не стане загальною аксіомою, то покоління планктону, ховрашків, черепашків, ігуанчиків і так далі нічого по собі не залишать, крім забутих анекдотів, як про бізнес 90-х. Бог сучасних людей  - інтернет дійсно не має центрального серверу, але його таким формували для військових потреб, для живучості системи обміну даними під час тотальної війни. Користувач - жорстко ієрархічна армія. "Безлідерський" інтернет - це один з засобів забезпечення  вирішення завдань, а не вирішення само по собі, не зброя і не оперативна одиниця.

Я розумію, що в таких питаннях ніколи й нікого не можна переконати, оскільки переконати можна людину, коли вона веде дискусію як індивід. Особливість суспільних питань у тому, що в більшості випадків люди ведуть дискусії від імені усередненого, стереотипованого представника групи, з якою вони себе асоціюють. Отже, я це пишу більше для себе та однодумців, ніж для громадськи збентежених ховрахів.

Date: Monday, 30 December 2013 09:11 am (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
різницю між словами БЕЗлідерність і БАГАТОлідерність відчуваєш?

Date: Monday, 30 December 2013 09:13 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Однаково - капець управлінню.
Багато- - це без-. Рядовий учасник не знатиме, що йому робити, то не робитиме нічого.

Date: Monday, 30 December 2013 09:27 am (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
дуже погано, що це для тебе одне і те ж.

напевне тобі варто ознайнмитись із організаціями з гнучкою ієрархією (що не дорівнює її відсутності).

якщо в компанію відбирають не тих, хто без копняка чоботом не летить, можна вибудувати таку гнучку структуру і ефективну творчу роботу.

Date: Monday, 30 December 2013 09:41 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Якщо хтось відбирає не за чіткими критеріями відбору і без контролю за своїм вибором, то це швидко деградує до кумівства.
На перший крок ентузиастів вистачить, другого - не буде. Це вже багато разів перевірялося українською практикою.
Якби людям достатньо було самомотивації для якісної роботи, тоді всі структури були б ідеальними, а в такій сфері, як HR, не було б потреби.

Date: Monday, 30 December 2013 10:01 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Я погуглив flexible hierarchy і знайшов тільки статті зі сфери інформаційного менеджменту. Саме про цей аргумент я написав в передостанньому абзаці. Тільки там по інтернет, але те ж саме про інформацію. Інформація - це засіб. Причому не стратегічний, а тактичний в ієрархії цілей. Інакше кажуче це засіб знаходження засобів.

Людські організації слід будувати за людськими принципами управління, а не за принципами управління системами обміну даними.

Date: Monday, 30 December 2013 09:26 am (UTC)
From: [identity profile] toprunner.livejournal.com
Із сімома няньками - дитина без ока.

Багатолідерність - це і є безлідерність.

Date: Monday, 30 December 2013 09:29 am (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
я свій досвід вам на жаль не можу через жж в голову вкласти. а не побачивши на власні очі, напевне ви не повірите. тому не буду сперечатися.

Date: Monday, 30 December 2013 09:37 am (UTC)
From: [identity profile] dniprovska.livejournal.com
Якщо мова йде про сучасну українську політику, то безлідерність - це проміжна ланка до диктатури.

Безлідерний рух - це шлях до анархії, яка, як відмо, - мать порядка.

На Сході такий рух взагалі обіцяє бути маргінальним :(

Date: Monday, 30 December 2013 09:45 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Будь-де безлідерність або багатолідерність може використовуватися тільки як засіб для вирішення специфічних завдань за специфічних умов. Державу на цьому не побудувати. А в нас фактично йдеться про побудову нової держави як інституції.

Date: Monday, 30 December 2013 09:53 am (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Так і є. багатолідерність чи безлідерність - це хіба для дрібних партизанських дій. Як казав персонаж "Хождения по мукам", "с обрезом только под кустом сидеть - выстрелил, в штаны навалил - и все сражение". Навіть взяття якогось райцентру, де є відділок міліції і пам'ятник, потребує більш грунтовних підходів.

Інша справа, що в наших умова безлідерність пояснюється тим простим фактом, що офіційні придворні його величності лідери - гівно, а інших поки не видно.

Date: Monday, 30 December 2013 10:07 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Це ще пояснюється тим, що в наших умовах серед активних людей, що мають жагу до змін та загострене почуття справедливості, велика питома вага приходиться на спеціалістів ай-ті. Вони й приносять своє бачення та засоби управління. Двадцять років тому, коли домінували інженери, все пояснювалося аналогіями з Ейнштейна та Бора. Тепер - з моделей управління даними. Див. Нижче мою відповідь Сліпі16.

Потрібні гуманітарії та громадські діячі в хорошому сенсі слова. І досвідчені управлінці реальними, а не віртуальними структурами.

Date: Monday, 30 December 2013 07:10 pm (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Все, як на мене, значно простіше. Кризова нестандартна ситуація вимагає швидких і впевних дій і відповідальних рішень. Чисто фізично один лідер буде приймати рішення швидше, ніж політбюро чи весь багатотисячний колектив. Навіть Січ, з якою зараз так люблять порівнювати ті барикади і халабуди на майдані, без отаманів не обходилася. Так, обирали і переобирали їх із скандалом, але навряд чи комусь спадало на думку вчинити такий скандал у поході. А всі ці моделі і засоби управління, привнесені зі свого звичного, "мирного", життя - дуже сумніваюся у їхній ефективності в нестандартних ситуаціях.

Date: Monday, 30 December 2013 11:30 am (UTC)
From: [identity profile] fresh-scratch.livejournal.com
Шановний автор написав, що при недолугому керуванні український бізнес швидко скочується до кумівства, а я думаю, що в сучасних реаліях він якраз із кумівства й починається....

Date: Monday, 30 December 2013 11:39 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Підбір кадрів скочується до кумівства та преференцій, не обгрунтованих бінесовою логікою.

Кумівство у бізнесі то інша тема.

Записи на серветці

Date: Monday, 30 December 2013 10:33 pm (UTC)
From: [identity profile] livejournal.livejournal.com
Користувач [livejournal.com profile] chita_i посилається на ваш запис з Записи на серветці (http://chita-i.livejournal.com/226476.html) пишучи: [...] роблять таку модель. Що мене приводить до другої цитати. Допис Кербасі kerbasi «Про безлідерність» [...]

Про безлідерність

Date: Tuesday, 31 December 2013 03:17 am (UTC)
From: [identity profile] livejournal.livejournal.com
Користувач [livejournal.com profile] candrika посилається на ваш запис з Про безлідерність (http://candrika.livejournal.com/58406.html) пишучи: [...] нас просто з клеєм проблеми? Дякую Кербасі за натхнення. Originally posted by at Про безлідерність [...]

Date: Tuesday, 31 December 2013 08:54 am (UTC)
From: [identity profile] none_smilodon (from livejournal.com)
смішна суперечка. лідер це не посада, чи людина, це функція. зібралось троє - з'явився лідер. п'ятеро - два лідера. семеро - три лідера та лідер лідерів.

взагалі, безлідерне лідерство та іншу пора-подібні рухи (http://politskhema.livejournal.com/35154.html) це звичайне грантожерство. мене в свій час лещенко чи луценко (я їх не відрізняю) забанив за згадку прізвища Кацьків. брехня це все.

Date: Tuesday, 31 December 2013 09:00 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Зараз розповсюджується саме розширена інтерпретація: лідер+менеджер в одному флаконі. Не хочуть мати не тільки лідера, а й навіть керівника, хоча керівник без лідерства хіба що на рівні дрібного функціонера в ієрархічній системі відносно ефективний.
Щоб не відлякувати моїх опонентів по дискусії, я використовую слрвосполучення "прихована програма". Коли починають створювати рух без лідера, без керівництва, то, підозрюю, що натхненники мають приховану програму.

Date: Tuesday, 31 December 2013 09:26 am (UTC)
From: [identity profile] none_smilodon (from livejournal.com)
наскільки я розумію, безлідерність це прикриття для програми "не дати себе підім'яти". це до-речі теж проблема, варто зібратись якоїсь кількості народу, як в це середовище намагається проникнути мажорний козачок і починає керувати. пори вирішили цю проблему розмовами про безлідерність, але їх підім'яв під себе звичайний завхоз Кацьків, у якого був тупо офіс та компи.

я так розумію це наступний рівень. вони спілкуються через мережі, отримують бабки напряму і навіть завхозів до себе не підпускають.

у бджолярстві є такий термін: "затрутована сім'я". це коли сім'я залишається без матки і рядові бджоли починають годувати себе маточним молочком і нести яйця з яких вилуплюються трутні. відрізняються тим, що сот не будують, меду не збирають, але підвищено агресивні.

наші мустафи і лещенки саме такий вулик.

Date: Tuesday, 31 December 2013 09:29 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Затрутована сім'я - класний образ! Мейд май дей)))

Date: Thursday, 2 January 2014 09:42 pm (UTC)
From: [identity profile] docent030.livejournal.com
++

От читаю допис вже третій раз, і не знаю яке знайти "але є одне але" :)
Серед коментів знайшов:
==Потрібні гуманітарії та громадські діячі
а чим не підходять військові? НМД великій мінус наших майже революціонерів - те, що їм нема чого сказати воякам

October 2017

S M T W T F S
1234567
8910 11121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Thursday, 19 October 2017 12:36 pm
Powered by Dreamwidth Studios