Їдь до нас, Аль-Барадаі!
Monday, 31 January 2011 11:55 am![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Років вісім тому прогулювалися ми з колегою вулицями вечірнього Відня після виснажливого тижня корпоративних нарад. Центр міста був весь заповнений людьми, бо відбувався якийсь великий вуличний концерт, так само як у нас шоу на Майдану Незалежності у Києві. Раптом я звернув увагу на двох поважних чоловіків, вбраних у строї. Чоловіки крокували собі повільно вулицею серед натовпу і розмовляли арабською мовою. Мені здалося, що одного з них я десь бачив, але це не виглядало ймовірним. Згодом якось я побачив дуже схожого чоловіка по телебаченню. То був директор МАГАТЕ Мухаммад Аль-Барадеі. Він це був на вулиці Відня, чи хтось схожий, я не можу стверджувати, але він міг там бути, бо штаб-квартира МАГАТЕ знаходиться у Відні.
Мухаммад Аль-Барадаі народився у Каїрі, столиці Єгипту. Він навчався в на батьківщині, а згодом у Швейцарії та США, працював на держслужбі, згодом у структурах ООН, торкався академічною кар’єри, поки зрештою не став всесвітньо відомим головою міжнародної впливової агенції з атомної енергетики. Ну а тепер він засвітився як ключова фігура протестів у Єгипті.
Взагалі, українським політологам варто придивлятися до арабського світу. Там є чимало повчального для України і українців. В більшості країн ще півстоліття тому люди жили у відносній рівності у злиднях, в більшості країн казкові статки були зароблені переважно випадковими людьми з сировинної або туристичної індустрії, тобто з природи, а не з роботи головою чи бодай грошима, відносно недавно на пам’яті старших генерацій . Скрізь в арабських країнах співіснують маси з архаїчною свідомістю і досить сучасний середній клас, освічена інтелігенція. Скрізь процвітає корупція, непотизм, протекції. Скрізь чимала частина населення сповідує погляди, що є мішаниною общинної релігійності та соціалістичних течій Заходу 19-20 століть. Всі арабські суспільства нелегко адаптуються до сучасного глобалізованого світу, як відповідь на страх перед відкритим світом та невпевненість у собі – радикальний ісламізм. Будучи у минулому поділеними колоніальними імперіями, люди з арабських суспільств отримали можливості розвитку в межах тих імперій: освіта, технічні, культурні запозичення, що бодай якось скомпенсувало втрати від небажаних іноземних правителів.
В Україні маємо дещо подібне, але часто у зменшеному чи навіть карикатурному вигляді. Якщо радикальні ісламісти ховаються за досить глибоко обґрунтованим зі священних писань світоглядом, то наші радикали через кожне речення прохоплюються, що чи не найбільше їх лякає в глобалізації, що їм жінки давати перестануть, бо іноземці привабливіші. Поки тут мудрагелики навіть з академічними титулами вирішують, чи не був Ісус українцем, чи старіша українська мова тільки за санскрит, чи також старіша й за шумерську, араби дійсно мають велику історію світового значення і можуть похизуватися чималим культурним впливом на західний світ. І головне – араби за кордоном це далеко не тільки різна новорозбагатіла шелупонь, торгаші та різноробочі, а й чимало середнього та вищого менеджменту у західних корпораціях. У великій корпорації, у котрій я працюю, українці на великих посадах трапляються, але вони навіть не знають, з якого міста приїхала до Америки їх прабабка, втім, кілька високих посад обіймають вихідці з арабських країн. Ну й жоден українець ніколи не виростав так високо і не мав такої міжнародної репутації, як герой цього допису. Отже, є багато над чим поміркувати українцям над цими паралелями, і припинити розкидатися кпинами про «чорних», «муслімів» та іншими «гондурасами» та «нігеріями», бо, боюся, порівняння у більшості випадків буде не на користь українців.
У Єгипті ще далеко до визначеності, але той факт, що протести очолила така Людина, дає надію на те, що Єгипет ще здивує світ. Позитивно здивує. І знов таки – паралель з Україною. Наші протести 2004-го висунули людинку – квінтесенцію містечкової обмеженості, і результати ми тепер розгрібатимемо либонь дуже довго… Події у Єгипті нам дають натяк, коли в нас з’являться лідери, альтернативні теперішній компрадорській охло-еліті. Вони з’являться не раніше, ніж з’являться українські аль-барадаї.
PS: це мій запис № 300 у ЖЖ.
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 10:20 am (UTC)Цей процес відтворюється раз за разом. І буде відтворюватися доки "вирватися хоч тушкою, хоч опудалом" буде вважатися за чесноту.
Буде зламано цього тренда - з'являться й потенційні "аль-барадаї".
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 10:41 am (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 10:55 am (UTC)Знаєте, я теж про це багато думаю. Порівнюючи з Іраном, звичайно, а не з арабами. І в нас, і в них відбулася революція, стався докорінний перелом системи. Репресії, війна (вісім років під бомбами - це ж не жарти, правда?)... І нинішню владу важко назвати адекватною. Але ж, якщо придивитися, то там насправді дуже багато людей (впливових, людей), яким не байдуже. Де ж наші небайдужі? Чому в нас на хвилі гніву нагору винесло лайно, а в них - людину з величезним досвідом економічних реформ. Зараз А. замінює фахівців на невігласів, і це погано. Але ж є кого замінювати. Чому ж у нас нема кого? Чи є, але їх так мало і вони так далеко від політики, що цілого життя не вистачить, щоб їм туди потрапити? Тому що там шах і революція, яка його знесла, не винищили століттями вирощувану еліту, а про нас таки добряче "подбав" колись Сталін? Тому що іслам для них усе ж таки не просто слова, а в нас давно проблеми із моральністю? Я не розумію. Ми ж насправді не гірші за інші народи. І розумних людей у нас вистачає. Чи це не той розум?
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 11:23 am (UTC)Оффтоп: Ви вже відвідували перський ресторан Пасаргад на Еспланадній?
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 11:32 am (UTC)Зрозуміло, що йдеться про якість людського ресурсу. А от чому саме так...
Але ж паралелі справді можна проводити довго. І міркувати теж можна довго. Я, в принципі, не дуже люблю розмови про ментальність. Мені здається, що ця матерія - невичерпне поле для спекуляцій. Але коли я бачу, які ініціативи подекуди виникають в Ірані (при всіх негараздах), я не можу не думати про ментальність.
Ні, в Пасаргад не ходили. Ми взагалі не дуже-то по ресторанах... :)
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 12:31 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 12:44 pm (UTC)А чому ви про ресторан питали? Там щось особливе?
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 12:57 pm (UTC)До Пасаргаду я потрапив випадково. Ходив ще восени на дні культури Ірану у Європейський дім, а там давали запрошення та картку на одноразову знижку. Свої враження я Вам напишу у "приват", бо мій блог не містить безкоштовної реклами. Це принцип. :-)
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 05:09 pm (UTC)В "Notre Dame d'Ukraine" теж є цілий трактат на цю тему. В мене лише паперова книжка, тому цитату надрукую якщо комусь цікаво :)
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 05:57 pm (UTC)Notre Dame d'Ukraine
Date: Tuesday, 8 February 2011 09:21 pm (UTC)О. Забужко Notre Dame d'Ukraine
стор. 326-328
текст вийшов задовгим для комента, тому дивитись сюди >>> http://lovkyj-man.livejournal.com/15938.html
Re: Notre Dame d'Ukraine
Date: Wednesday, 9 February 2011 09:18 am (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 10:58 am (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 11:16 am (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 02:30 pm (UTC)В Єгипті, Ірані та інших подібних країнах є пряма залежність проміж рівнем освіти та статками + впливовістю конкретної людини. Тому "бути добре освіченим" - це з великою вірогідністю означає "належати до еліти"
В той час як у нас, з глибоко совкових часів ця залежність суто зворотня. Звісно, за окремими виключеннями котрі погоди ніяк не роблять.
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 05:56 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 04:55 pm (UTC)А вам щира дяка за акценти, що так своєчасно розставляєте.
no subject
Date: Monday, 31 January 2011 05:56 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 31 January 2011 07:52 pm (UTC)По досвіду знаю, який вплив має іслам в Тунісі і яким чином держава стримувала там вплив духовенства на людство. Наявніть декількох православних конфесій в Україні не йде в жодне порівняння. Розпорошеність духовної потенції для мене як для християнина — болюче питання.
no subject
Date: Tuesday, 1 February 2011 10:30 am (UTC)Грузія - не Катар... Риба не рак - Кандиба дурак, рак не риба - дурак Кандиба, і так і сяк - Кандиба дурак.
Що ж, Грузія не Катар - Україна кошмар, Катар не Грузія - Україна в лузерах. Десь так виходить...
no subject
Date: Wednesday, 2 February 2011 08:24 am (UTC)Це безперечно. Віддаю належне Вашій дієвій думці.
Що ж, Грузія не Катар - Україна кошмар, Катар не Грузія - Україна в лузерах. Десь так виходить.
Краще посміхатись. Війшло весело :)
нам есть чему поучиться у арабов
Date: Friday, 4 February 2011 10:30 am (UTC)