kerbasi: ('atz'ihb)
[personal profile] kerbasi

МШФ   [info]dubchack нагадала про болісну тему українських роздумів , тему суржику. От з цієї нагоди під катом зібрані різні тези з моїх давніх дискусій. Тези невпорядковані, просто витягнуті на світ. Отже, чим відрізняється суржик від піджину? Яка перспектива суржику? Може, комусь цікаво. 

Піджин - це перед усім контактна мова, тобто її використання обмежене конкретними ситуаціями, де відбувається контакт між носіями різних мов без посередництва професіональної допомоги (перекладачі, розмовники, мережа мовної освіти): базар, наприклад, дім іноземців, церква з богослужінням іноземною мовою то що.

За певних обставин піджин може перетворитись на живу мову і отримати літературну кодифікацію. Tok Pisin у Папуа Новій Гвинеї, наприклад, і створювана зараз вченими мова нової держави - Сх. Тимор.

В Україні суржик - це не результат контактів, а форма української мови зі значними втратами лексики та спрощенням граматики і синтаксису. Зазвичай таке відбувається перед тим, як мова остаточно зникне як перша мова для її носіїв.

За наших умов суржик це не так вже й погано, бо залишає хоча б щось для надбудови відроджуваної української мови та хоча б крихти відмінної від русо-совєцької свідомості. За умови, що таки її (мову) відроджують. Бо якщо зусиль не докладатиметься, то наступна генерація вже від суржику залишить кілька слів для колориту.

Це можна проілюструвати прикладом мови ідиш. Якщо до другої світової це була функціональна мова, то після другої світової у середовищі розпорошених мігрантів - утікачів від Холокосту - вже були розповсюджені такі перли, як "мір велн гуляєвен міт медлінер походке ун фірн нежнем разговор", або жартівливе, але як кожному жарті є правда, "аф дер полке ін кладовке штейт ді банке міт варенє". А серед сучасних людей вже залишилися не дуже автентично імітовані інтонації за окремих контекстів та окремі ізольовані та вживані суто у специфічних контекстах слова на кшталт "рахубе", "кіпіш", "цимес", "нахес" і так далі загальною кількістю не більше двох десятків у більшості носіїв.

Така ж доля буде і в суржика, якщо його терміново не почати підживлювати українізацією не тільки школи та державної служби, але й реального життя.

Суржик все ж таки система, а не довільна мішанка. Суржик Вєрки Сердючки, як на мене, автентичний, а Михайла Бриниха ("Шахмати для дебілів") - штучний.

Брак письмової грамотності не ознака занепаду саме мови. Мова існує відтоді, коли літер ще не винайшли, та існуватиме, якщо навіть літери десь зникнуть. Школи недостатньо для розвитку мови. Треба, щоб мовою передавались актуальні для дитини речі. Якщо більшість літератури, фільмів, мультиків, абсолютно всі комп’ютерні ігри, вивіски на магазинах та заголовки газетах, за якими бабусі навчають онуків першим літерам, подаються іншою мовою, то ніякого відродження не станеться. Що ми маємо можливість спостерігати на сході-півдні.

Тут потрібна не стільки державна політика скільки воля людей. А воля втрачена. Вона була у горбачовську перебудову і трішечки спалахнула у 2004-му, але, здається, вже остаточно згасає навіть у Києві, не кажучи вже про лівобережні регіони.
--------------
А тут типова мова, що утворилась протягом останніх 70 років з піджина:

http://www.radioaustralia.net.au/tokpisin/

Хоча лексика значною мірою англійська, граматика не дуже має багато спільного з англійською. Та й з граматиками інших складових колишнього піджина також. Піджин зазвичай має дуже спрощену граматику (моя твоя не понімай) на основі довільно запозичених та спрощених форм контактних мов. А коли піджин стає першою мовою для першого покоління носіїв саме піджину, то починається процес ускладнення, утворення системи, і мова починає вже жити окремо від колишніх складових піджину і самого піджину старших багатомовних поколінь.

Нічого подібного у суржику не відбувається, він не перетворюється на мову, він просто є проміжною формою перед остаточним переходом на російську мову.

До речі про "моя твоя не понимай". За два роки у радянській армії, де у нашій казармі слов'яномовні складали менше чверті особового складу, я переконався, що ця "моя твоя" є просто вигадка російськомовних. Насправді в нас казали б: "Я тєбя (або тєбє) не понімаєт (або нє понімаєш).

Ось ще типові фрази:

- Ложка дай
- Тєбє адин?
- Нєт, два.

Бачимо втрату граматичного роду у напрямку фіксації чоловічого як загального (ложка адин).
Також спостерігаємо втрату категорії числа (адин ложка, два ложка), втрату відмінків, і що особливо важливе - знахідного. А це вже повна руйнація типології мови. Але нічого навзамін не напрацювалося, хоча можна було б очікувати, що зафіксується порядок слів, щоб передати хто діяч, а хто об’єкт дії. Але це занадто складно для двох років контакту. Мишка кішку їсть чи кішка - мишку, дізнавались з контексту.

Досить типовим було також змішування особових форм дієслів:

"Он п’яні, он стоять нє можЕШЬ"
"Я тєбє нє панімаєш"
з паралельним але досить довільним використанням закінчення 3-ї особи однини: панімаєт, может.

Отже, в принципі, можемо собі уявити, яким був би русо-тюркський піджин, якби разом жили не два роки в казармі, а більше, та раптом би зникло нав’язування вивчення російської мови. Ну а якою постала б нова мова через покоління від піджину, то це вже не можна уявити, просто фантазувати та написати фентезійну утопію. :-)


Date: Wednesday, 1 June 2011 11:21 am (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
взагалі я більше про масенка :)

а у вашому пості оце здалося занадто песимістичним:

"Така ж доля буде і в суржика, якщо його терміново не почати підживлювати українізацією не тільки школи та державної служби, але й реального життя."

"Тут потрібна не стільки державна політика скільки воля людей. А воля втрачена."

Date: Wednesday, 1 June 2011 11:23 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
як є, так є.

Date: Monday, 20 June 2011 08:11 pm (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
ну не знаю. я є. і друзі є :) значить, воля не вся втрачена.
і якось же 300 років вижила мова. так, у інших умовах. але все-таки уже так просто дуже швидко не зникне, я підозрюю. носіїв забагато, а асимілятори по своїх професійних якостях нікудишні.

Date: Wednesday, 1 June 2011 12:28 pm (UTC)
From: [identity profile] jabogdan.livejournal.com
це взаємоповязані речі, у на куди не копни всюди замкнуте коло.
чому бідні? -- бо дурні, чому дурні? -- бо бідні;)

все невчасно робимo, весна народів була так давно, що той чех може так собі
думати без найменшої шкоди для Чехії, і всі інші включно з фінами, яких нам ставлять в приклад різні мудрагелі на кшталт Стогнія.

сей Ціцерон в УП обрунтовує потребу другої державної ще
тим, що вони відправили важливий терміновий запит в МВС Азербайджану українською мовою і отримали відповідь аж через пів року азербайджанською мовою.
і це у відомстві де чи не кожний перший високопосадовець успішно обходяться бе знання української, Табачник зганьблений плаче.

це взаємоповязані речі, у на куди не копни всюди замкнуте коло.
чому бідні? -- бо дурні, чому дурні? -- бо бідні;)

все невчасно робим, весна народів була так давно, що той чех може так думати без найменшої шкоди для Чехії, і всі інші включно з фінами, яких нам ставлять в приклад різні мудрагелі на кшталт Стогнія.ще собі

сей Ціцерон в УП обрунтовує потребу другої державної тим, що вони відправили важливий терміновий запит в МВС Азербайджану українською мовою і отримали відповідь аж через пів року азербайджанською мовою.
і це у відомстві де чи не кожний перший високопосадовець успішно обходяться бе знання української, Табачник зганьблений плаче.

ось вас розвеселю: http://www.youtube.com/watch?v=VTLpcQIOHok

цей естонський бомж, якого допитують латвійські поліцейські недержавною
мовою говорить різні погані речі про Естонію, намагаючись повеселити латишів.
під роликом якийсь росіянин прокоментував, що навіть бомжі з естонців кращі).
цікаво чи Стогній би теж його допитував українською, якою обидва не володіють).

я таких кілька раз зустрічав з окремими протилежними легендами про життя і як вони ненавидять когось через те, в залежності в кого просять цигарку або пару центів на одеколон.

Date: Wednesday, 1 June 2011 05:50 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Є п'ять офіційних мов ООН - будь-якою можна відправляти запит до іноземної країни. Краще, звісно, традиційними англійською або французькою. Зазвичай, роблять так, щоб бути зрозумілими. Посилати запит до установи в Азербайджані українською - це свідома провокація українофобів. Це так само, як кримчани постійно страждають від огидних покручів, на що перетворюють їхні прізвища російського походження в паспортних відділах. Це навмисно робиться, щоб прищепити людям відразу до української мови вже на стадії отримання свідоцтва про народження.

Date: Thursday, 2 June 2011 03:47 am (UTC)
From: [identity profile] jabogdan.livejournal.com
перепрошую за сліпий копіпаст в коментар, не помітив як два рази скопіпастив повтор після доповнення.

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Зміст сторінки

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Saturday, 26 July 2025 01:03 am
Powered by Dreamwidth Studios