kerbasi: (Default)
[personal profile] kerbasi

Чверть століття – це багато чи ні? Як на мою думку, багато або мало це категорії відносні, але чверть століття це однозначно достатньо, щоб подія стала надбанням історії і стала об’єктом досліджень істориків.

Зі зрозумілих причин у так званих країнах СНД тепер не акцентують уваги на подіях двадцятип’ятирічної давнини. А в той рік, 1986 фактично народився термін «перестройка» і почалися перші реформи, що згодом змінили життя не тільки нас, але й усієї планети.

Хоча минуло відносно мало часу, вже серед різних авторів, що спеціалізуються на тематиці колишнього СРСР, немає згоди, коли ж власне виник термін «перестройка». Вважається, що Горбачов вперше вжив це слово у більш-менш реформаторському значенні під час відвідування заводу ВАЗ у квітні 1986-го незадовго до вибуху на Чорнобильській АЕС. А в червні на пленумі центрального комітету КПРС він вже жбурляв цим терміном направо й наліво. А офіційно цей термін вже закріпився на січневому 1987 року пленумі, але залишимо цей пленум для майбутніх дописів.

Я, як кожен совєцький школяр, студент або службовець змушений був відслідковувати партійні події під наглядом різних політінформаторів та вихователів (робочі і селяни могли «забити», їх парторги боялися) . Але червневий пленум відбувався під час канікул (почався 16 червня), тому мав би проскочити повз мою увагу. Втім, саме його я запам’ятав. А сталося це тому, що мені лишалися лічені тижні до війська, сесію було здано ще на початку місяця, і я просто розслаблявся напередодні великих життєвих змін. Вже можна було не вставати рано, і я зазвичай прокидався під випуск новин першої програми українського радіо, що починався о восьмій ранку і тривав півгодини. От власне у дні червневого пленуму майже весь випуск новин складався з розлогого цитування промов Горбачова та рішень пленуму. І те, що я чув, було просто неймовірним.

В цілому, пленум займався питаннями управління економіки та підвищення якості, але кілька разів в різних матеріалах прослизнула фраза «індивідуальна трудова діяльність» та висловлено наміри заохочувати нею займатися та значно її лібералізувати. Треба тут сказати, що слово «підприємництво» в СРСР вживалося як термін тільки у кримінальному кодексі для назви складу злочину. Дрібний індивідуальний бізнес (такого слова також не було) називався індивідуальною трудовою діяльністю. Зазвичай нею займалися інваліди, що ходили по дворах з точилами та точили ножі. Також якісь мужики зовсім не благородної зовнішності тримали якісь кіоски, де виробляли та продавали брезентові ремені з написами USA та білими зірками на червоно-синьому тлі, матерчаті торби з трафаретними малюнками профілів «бітлів», або ковбоя на бику з написом RODEO та всякий подібний непотріб. Кажуть, заробляли вони непогано, а з податків та адміністративного клопоту було всього тільки отримання «патенту» та щомісячна сплата якогось копійчаного відсотку до фінвідділу райвиконкому. Мабуть, таки це дійсно було вигідно, бо поступово цих інвалідів та мужиків заміняли вихідці з гірських регіонів деяких союзних республік та півдня Росії.

Так от незадовго до пленуму у пресі прокотилися статті та листи від читачів – напевно організована інформаційна компанія – що чому б не дозволити людям за гроші ремонтувати авто, відкривати заклади харчування та, що особливо цікавили моїх батьків, навіть в приватному порядку надавати інженерні послуги. І от ця кампанія почала реалізуватися. Після партійного рішення почали рухатися державні органи і тодішній верховний совєт СРСР у листопаді того ж року прийняв закон «Про індивідуальну трудову діяльність». На жаль, серед сучасних бізнесів лише одиниці започатковані у 1986-1987-му, так само, як і практично немає тодішніх підприємців на верхівці сучасного владного та бізнесового Олімпу. В наслідок так званої «гайдарівської реформи» і споріднених процесів в Україні абсолютна більшість з них збанкрутувала, відкривши бюрократії та їхнім протеже дорогу до приватизації та використання держави для збагачення. Заможні совєцькі люди новим бюрократам були зайвими конкурентами, котрих треба було усунути. Можливо, саме через це республіканська бюрократія, маючи консервативну комуністичну свідомість, ненавидячи горбачовські новації, так легко і зненацька погодилася і на незалежність країни, і на ринкові перетворення.

Але це все буде згодом, а тоді я пішов до війська з оптимістичним настроєм, що за два роки я повернуся у країну безмежних можливостей.   


Date: Thursday, 23 June 2011 01:05 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Я пам'ятаю той період дуже добре! Всі дорослі навколо були дуже натхненні! Мій хрещений батько з майже комсомольським кіношним запалом розповідав моїм батькам , як втілить мрію і відкриє кооператив з пошиття модного одягу. І дійсно, зробив це першим у нашому місті. Що вже й казати, якщо навіть дідусь, той що комуніст ( а в мене політично шекспірівська родина), повірив Горбачову одразу. Якось всім так давно хотілось вірити, що повірили миттєво.

Date: Thursday, 23 June 2011 01:26 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Дивлячися на Горбачова, я вже тоді відчував сумніви, бо я в принципі не вірю у здатність малокультурних людей робити щось позитивне, але дуже сильно хотілося світлих перспектив, тому вірили, бо хотілося вірити. :-)

Date: Thursday, 23 June 2011 02:01 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
ха! країна вже такого надивилася, що він був порівняно культурним) А ще й активним, що взагалі ні в яке порівняння не вкладалося. Зараз мені так здається.

Date: Thursday, 23 June 2011 03:23 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Він говорив з виразним південноросійським акцентом, дуже плутано, як якийсь дрібний завгар. За це його освічені люди недолюблювали. Але перевагою було те, що він був молодий, порівняно з геронтонкратами-попередниками. Спочатку йому надали, так би мовити, кредит довіри, але коли стало ясно, що він злякався сам свого реформаторства та почав робити реверанси у напрямку консерваторів(1990-1991), тоді йому відповили відвертою зневагою та кепкуванням. Дуже схоже на політичну долю Ющенка.

Date: Thursday, 23 June 2011 03:37 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Я його не захищаю аж ніяк. Просто контраст із попередниками був разючим. "Гекає" Горбачов страшезно, і це добряче різало навіт мої, тоді дитячі, вуха))). Свого часу передивилась усі серії "Намедні", тож погоджуся, картина дійсно згодом стала схожою на ющенківську.

Date: Thursday, 23 June 2011 03:54 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Я Горбачова поважаю. Навіть з душевною теплотою до нього ставлюся. Започатковані ним процеси змінили моє життя на краще, на краще відносно тої перспективи, котра мені світила за совка. До Ющенка я менш поблажливий, бо його правління (прогнозовано для мене) нічого насправді не змінило, і нічого після себе характерного не залишило.

Date: Thursday, 23 June 2011 05:54 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Мабуть, така доля чекає всіх "реформаторів", які хочуть всидіти на двох стільцях одночасно. ) Ніхто їх не любить-поважає зразу, і тільки потім згадують тепло, як ти Горбачова. Щодо "любові", то в Лат.Америці, наприклад, його дуже не любили, тому що розвалив "таку гарну країну", совок, яка була пугалом для американського імперіалізму та так гарно "допомагала" (навіть втримувала) матеріально та професіоналами. У всякому разі, коли ті уряди вже фактично перестали бути "революційними", та перетворилися на зрозумілих корумпованих бюрократів від "народу", бо зразу не схотіли, дуже пихаті були, та екзотичність свіжості віри у революцію їх відлякувала.

Щодо Ющенка, то я не погоджуюсь, що він зовсім нічого не зробив. Діловодство офіційно перейшло на українську мову при ньому? Я не помиляюсь? Це ж у той час примусили всіх бюрократів говорити укр.мовою на державному рівні, бо при таргані Кучмі, ні менш при Кравчуку то не було обов'язково. Хоча, навіть під час "перебудови" перед незалежністю у КПІ казали, що викладачі мусили б викладати укр.мовою, хоча щось ніхто так і не повівся, у всякому разі, мені такі не потрапились викладачі. Ясно, що і зараз залишились на російській мові майже всі каральні органи, наприклад. Жлоботня мєнтовська не розуміє "телячої мови", але офіційно вони МУСЯТЬ. Он як Азаров блазнює, все вивчити "не може", а таки вимагається! Раніше ні. Погодься, що, здавалося б дрібниця, але з мовою, хоч такою засміченою та вихолощеною, повертається трошки свідомість у український бік, і це теж свого роду, "перестройка", дарма що "русские", ті що не отара, а розумні та хочуть продовжувати керувати, скоро краще за українців вивчать мову, аби тільки зберегти свій панівний стан.

Date: Thursday, 23 June 2011 05:58 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Тобто, Ющенко НІЧОГО не зробив в економіці та політичній системі, а у культурі таки трошки привив колоніальної несучасної українськості, з вишиванками, глечиками, садками вишневими та іншою мішурою.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:00 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Звісно, зробив. З його появою значно більше людей стали глузувати з етно-культутних українських форм, ніж раніше. Раніше дратували тільки шаровари, а тепер і вишиванки, і глечики, і калини... А голодомор стало його прізвиськом - Вітька-голодомор.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:08 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Так, Ющенко до чого не торкнувся, перетворив у лайно. Це як кажуть у нас на нікарагуанщині "no me ayude, compadre". Це щось таке "та краще вже не допомагайте мені, куме". Але окремо таких як він з Горбачовим не терплять, з одного боку, за те, що поміняли лад при якомусь комусь вже пристосувалось просто чудово, та, з іншої, не мали зубів ні хисту ні освіти ні таланту прискорити еволюцію, а тільки набаламутили, та їх і турнули безцеремонно. Нехай потім вони залишились багатіями та впевненими у собі месіями, та до смерті всіх жити вчитимуть, та втримуватимуть їх за кошт "народний" не хиряво, то вже справи не міняє.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:17 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Та ще й Ющенко був ледачішій (як хворий, то чого ліз тоді?) за Горбачова, та зробив у рази меньше.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:28 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Є суттєва відмінність, між Ющенком і Горбачовим. Горбачов таки змінив систему. Так, не впорався з керуванням, система розвалилася, але на її уламках стартові умови були для тих уламків непогані і створені саме Горбачовим: свобода слова, багатопартійна демократія, досвід вільних виборів, поява громадських дискусій по гарячих питаннях і т.д. Мені не вдається назвати нічого, щоб започаткував Ющенко. У ЖЖ та у реалі чимало молодих або аполітичних людей, котрі вперше від Ющенка дізналися, що в нас був "кучмізм", а державна мова - українська, і шо були якісь злочини, один Голодомор, другий - Ґонґадзе. Вони йому тепер і приписують якісь "миздобули", але я маю добру фактологичну пам'ять, і більш-менш слідкував за політикою, економікою та культурним розвитком з самого початку перестройки, тому мене ці казочки не торкають.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:42 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Так, Горбачов змінив систему. Ющенко змінив нічого.

Окрім Голодомору та Ґонґадзе було безліч злочинів, як тепер, окрім Луценко, є багато ув'язнених без можливості справедливого суду та у набагато гірших умовах утримання. Мене ця показушність та виривання з загального багна окремої какашки весь час достає. Такі вони фальшиві шукачі "істини"! Навіть Голодомор міг бути поданий інакше. То все комсомольсько-селянська пиха та захащений горизонт зіпсували.

Date: Thursday, 23 June 2011 06:58 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Діловодство перейшло на укрмову ще з часів "перестройки" та прийняття закону про мови. За Ющенка міносвіти видало наказ, що при захисті дисерів потрібно здавати обов*язковий тест з укрмови, Азаров це скасував - от і весь базар.
Викладання у вишах формально давно українською, але завжди є причини, що до Ющенка, що при ньому, що після: немає кадрів, літератури і т.п. У Дніпропетровській області менти побили старика за те, що він вимагав розмовляти з ним державною мовою за Ющенка. Нічого за Ющенка на краще не змінилося, як нічого такого, чого не було раніше тепер не виникло: українофоби, як мали можливості гнути свою лінію, так її і гнуть. Ющенко тільки з виховальними промовами періодично виступав по радіо та ТБ, котрі деякі його прихильники чомусь тепер згадують, як нібито прийняті закони, укази чи інші рішення. Насправді були тільки балачки і нічого більше, а всі докори він відкидає тим, що нібито не мав повноважень через конституційну реформу, забуваючи, що під час революції, маючи за собою два мільйони прихильників на вулицях Києва, він міг на неї і не погоджуватися, в навіть погодившися, мав до її початку цілий рік.

Date: Thursday, 23 June 2011 07:15 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
І то дуже може бути, що ти маєш рацію. Просто після помаранчевої революції піднесення у суспільстві, мабуть, покращило трошки ситуацію з українською мовою. А Ющенко був весільним генералом і деренчливою примадоною.

А що українців не українська держава у останніх 20 років, та раніш при совку, била, на відміну від "требующих русскоязьічньіх", то це теж не новина. Потім тільки триндять про "хати з краю", а йолопи ще й вірять і повторюють. Жахи.

Date: Thursday, 23 June 2011 04:06 pm (UTC)
From: [identity profile] 22he-travnya.livejournal.com
Дуже схоже на політичну долю Ющенка

Звісно, вони ж Риби і саме рибині недоліки їх занапастили.

+!!!

Date: Thursday, 23 June 2011 05:29 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
"я в принципі не вірю у здатність малокультурних людей робити щось позитивне"

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Зміст сторінки

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Friday, 11 July 2025 12:37 am
Powered by Dreamwidth Studios