Слова і назви
Thursday, 3 January 2013 10:59 pm![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Ось ми й у 2013-му, з чим я й вітаю аудиторію мого щоденника.
У моїй френд-стрічці рік почався з дискусій стосовно політ коректності у Тінь-Тіни:
http://tin-tina.livejournal.com/260865.html
На це відгукнулася Мері:
http://maryxmas.livejournal.com/3302945.html
І незалежно від названих дискусій тема сплила в Анюше:
http://anoushe.livejournal.com/159117.html
Я вперше дізнався про політичну коректність дуже давно, коли прийшов з армії, року 1988-го, і відновив слухання західних радіостанцій, здається, з Бі-Бі-Сі й дізнався. Це явище тоді тільки набирало обертів і розповідали про нього більше, як про соціо-лінгвістичну казуїстику американської університетської публіки з числа гуманітаріїв та суспільствознавців. Не можу сказати, що я це явище відслідковував, але помічав інформацію про нього. Здебільшого тому, що з початковими цілями політичної коректності я згодний: не варто нікого ображати, навіть не навмисно, ні від кого не убуде, якщо двічі подумати над добором слів, синтаксисом та в цілому над тим, що хочеш сказати. Попри різні хитання та зашкалювання політична коректність зіграла в цілому позитивну роль у суспільствах англомовних та деяких інших країн, зробивши публічний дискурс більш сприятливим для розкриття не панівних ідей, для привертання уваги до інтересів меншин.
В Україні про політичну коректність публіка переважно не знає, оскільки мовами в достатній мірі володіє меншість, ще менша меншість цікавиться суспільною тематикою іноземних країн, ще менша кількість здатна таку цікавість підтримувати протягом достатньо довгого часу для належного розуміння. Втім, дискусії продемонстрували, що як інтелектуали з заходу країни, так антиінтелектуали з напіврусифікованої глибинки сходу – всі єдині у ставленні до політичної коректності, як до пошесті, від якої Україна потерпає, що аж на межі загибелі опинилася. Це алогічно, тому що, здавалося б, в чиїх ще інтересах створювати приводи для вимог коректності до себе, як не народу, що фактично є пригнобленою меншиною в країні, якій сам дав назву.
Взагалі, до політично коректної поведінки можна прийти і без декларації принципів політичної коректності. Можна просто не бажати пов’язувати себе з різними поганими явищами та недобрими людьми. На одній інтернетній радіостанції послухав нещодавно передачу про друковані медіа. У Німеччині людина створює часопис і називає його «Німці», але не німецькою мовою, а англійською. Її питають, чому так. А вона й відповідає, що «Німці» немецькою, «Ді Дойче» це поняття цілком і повністю з правої тематики, а вона не хоче нічого спільного мати з прихильниками правиці, але тематику німців хоче опрацьовувати, втім, без зайвих конотацій. От і я так собі вирішив, що я також нічого спільного не хочу мати з ідеологією українських націоналістичних партій і груп. Не знаю, де шановний Леонідас Донскіс брав матеріал для своєї книги стосовно різних гуманістичних, ліберальних, демократичних форм націоналізму, можливо, вони десь є, але в Україні вони мені не траплялися, крім епізодичних збіговиськ інтелігенції на одну-дві посиденьки. Тому з назви мого щоденника, а також з усіх характеристик мого світогляду відтепер зникає словоморфема «націонал-», а також похідні слів «націоналізм», «націоналіст» і т.д.
UPD: http://chita-i.livejournal.com/107859.html
http://chita-i.livejournal.com/108239.html
http://tin-tina.livejournal.com/261654.html
Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 09:56 pm (UTC)"з початковими цілями політичної коректності я згодний: не варто нікого ображати, навіть не навмисно, ні від кого не убуде, якщо двічі подумати над добором слів, синтаксисом та в цілому над тим, що хочеш сказати. Попри різні хитання та зашкалювання політична коректність зіграла в цілому позитивну роль у суспільствах англомовних та деяких інших країн, зробивши публічний дискурс більш сприятливим для розкриття не панівних ідей, для привертання уваги до інтересів меншин." - як на мене, і сама теза вірна, і дуже чітко сформульована (що взагалі характерно для шановного Кербасі);
"я також нічого спільного не хочу мати з ідеологією українських націоналістичних партій і груп" - на мою думку, цілком логічно, до цієї "ідеології" (хоч насправді ще питання, чи є у згаданої публіки взагалі ідеологія, швидше наявний лише певний набір міфів, стереотипів та упереджень) жодна розумна людина не бажає бути причетною;
і раптом - як на мене логічно не обгрунтований радикальний перехід:
"з назви мого щоденника, а також з усіх характеристик мого світогляду відтепер зникає словоморфема «націонал-», а також похідні слів «націоналізм», «націоналіст» і т.д."
Вибачте, "гдє імєніє, а гдє наводнєніє?!" З якого доброго дива визнати виключну монополію на все національне, чи хоча б навіть лише на все націоналістичне, за купкою нездар з печерним світоглядом? Лише тому, що вони самі себе назвали "націоналістами"? Звісно ж, вони мають на це право, але ж у всіх інших також ніхто не забирав права на свою версію національної свідомості, або ж націоналізму - інтелектуальну, ліберальну, гуманістичну, демократичну, космополітичну тощо, у кожного на свій смак. Так недовго дійти до того, чого б найбільше прагнули наші печерні нацики - визнати, що лише вони є українцями, а всі решта так собі, погуляти в Україні вийшли...
Профіль автора, як і будь-яка інша форма самоідентифікування - його святе право, і автоматично підпадає під "презумпцію поваги до чужої думки". Але все ж буде дуже прикро, якщо такий інтелектуальний і по-справжньому "національно-свідомий" автор спересердя через зграйку кретинів відхреститься від всього національного. Не варто послаблювати і так дуже кволі позиції нечисленних націонал-лібералів, українських космополітів, чи як там ще можна схарактеризувати адекватних недурних українців з ментальністю 21 століття, зводячи таке різноманітне і неоднозначне явище як націоналізм лише до однієї, найтупішої та примітивнішої його форми...
І до речі, з Новим роком, шановний Кербасі!:)
Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:02 pm (UTC)"якщо покидьок-корупціонер пише подарованою васалами ручкою "Паркер", чи варто мені, любителю ручного письма відмовлятися від ручки "Паркер"? Це можна екстраполювати на геть усе. Моя відповідь: я не відмовлюся від ручки "Паркер",най хоч "елітні" недоумки позатикають "Паркерами" собі всі отвори тіла та стріляють з їхнів пір'їв гумовими стрічками один одному в очі на сесіях ВР"
Дуже влучно сказано! Так чому ж Ви всупереч цій логіці віддаєте все національне тягнибокофаріонам? це ж теж неаби який "Паркер", яким варто писати попри те що всяка наволоч теж ним підписується!:)
Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:06 pm (UTC)Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:04 pm (UTC)Ні, не йдеться про відхрещення від національного. Йдеться про те, що я більше не буду витрачати сили на захист змістів поняття "націоналізм", які не поділяються не те, що не більшістю, а майже ніким не поділяються. Національне і націоналістичне - це різні речі. Краще витратити сили на більш важливі речі. І неоднозначність термінів розпорошує увагу багатьох читачів, бо замість читання текстів, вони відволікаються на назву.
Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:16 pm (UTC)Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:36 pm (UTC)А якщо чесно, я дуже сильно розчарований минулими виборами. Фактично україномовні інтелектуали зрадили тих, без чиїх голосів вони ніколи не побачили б незалежної України. Здали на "5-ту графу", здадуть і на депортацію чи до концтабору. Головне - почати, а далі піде легко.
Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 10:57 pm (UTC)Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 11:03 pm (UTC)Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Thursday, 3 January 2013 11:14 pm (UTC)Re: Хм... "внєзапно"...
Date: Sunday, 6 January 2013 06:18 pm (UTC)Ви повинні знати що з кожними новими виборами ВОС бере в кожній області мінімум в 2-3 раза більше ніж на попередніх. Без поділу на схід/захід, навіть в Криму. Темпи зростання підтримки однакові по всій Україні - тобто це всеукраїнська політсила. Жодна інша політсила ніколи не показувала такого стійкого та рівномірного зростання, позбавленого географічного впливу.
Це "суха" статистика.
>обрали партію нациків
Нацики-українофоби що лаялись на мене "хахлом", дуже не люблять ВОС. Особливо їм подобаються коли на них саміж українці нападають. Це дуже гріє кремлівського старця
Тю!
Date: Thursday, 3 January 2013 10:07 pm (UTC)Re: Тю!
Date: Thursday, 3 January 2013 10:10 pm (UTC)Re: Тю!
Date: Thursday, 3 January 2013 10:21 pm (UTC)Re: Тю!
Date: Thursday, 3 January 2013 10:41 pm (UTC)Щодо неоднозначності націоналізма - так власне саме про це я і пишу у своєму коментарі. Особисто я - послідовний український націоналіст, завжди себе так ідентифікував (приблизно з 15-16 років, коли почав брати участь у громадському житті тоді ще УССР, і коли наприклад моя поява у рідному київському тролейбусі з синьо-жовтим саморобним значком викликала у салоні стривожений шепіт "Ета бандєровци, са Львова...":))), і жодним чином не збираюсь від цього відмовлятись. Але від цього моє ставлення до "свободівської" та інших подібних версій націоналізму не стає менш зневажливим та гидливим. Швидше навіть навпаки - обурює, що близкі тобі складні поняття можна так спримітивізувати та так міцно "зчепити" з купою расистських, сексистських та інших "...істських" стереотипів та забобонів.
Re: Тю!
Date: Sunday, 6 January 2013 06:23 pm (UTC)Ті хто лаявся на них за расизм - виявилися нацистами-українофобами накшталт Калєснічєнкі.
Не бажаєте поводитись політкоректно і не писати те що не доведено? Отож