kerbasi: (ναυτής)
[personal profile] kerbasi
10. Лідер, керівник, талісман. У цьому питанні найбільше плутанини.

Лідер це постать, яка через вплив на людей мобілізує їхню (людей) допомогу та підтримку для виконання спільного завдання. Лідер обов'язково має вплив, при чому цей вплив далеко не завжди підсилений формальними ієрархіями та прописаний у процедурах. Неформальний лідер - дуже розповсюджене явище. Біда в організаціі, коли в її нетрях завівся неформальний лідер, який мобілізує людей на досягнення спільної мети, а ця мета і мета існування організації - різні концепції.
Лідер втілює функцію лідерства.

Керівник виконує функцію керівництва. Керівник організовує виконання всіх функцій, необхідних для діяльності організації, він відповідає за залучення та розподілення ресурсів. Керівник координує зусилля людей для досягнення поставлених завдань. Він має на це повноваження. Лідерство в ідеалі є частиною менеджменту, але це тільки в ідеалі. Лідер і менеджер в одній особі часто проголошуються (особливо, коли йдеться про вищих керівників великих структур), але на практиці це скоріш виняток, ніж правило, а слово "лідер" використовується метафорично.

Талісман (персонаж-талісман, маскот). Це фігура для презентації організації. Фонд Сахарова, Інститут Горшеніна... Функція талісману - зі сфери піару та брендінгу.

Три названих функції інколи бувають всі три в одному. Класичний приклад - Блок Юлії Тимошенко до її посадки. Тимошенко - однозначний лідер, безпосередній керівник і яскравий талісман. За дизайном, можливо, також і партія Удар, але там не все ясно, чи Кличко дійсно впливає на людей, як лідер, і чи він насправді керує партією. На самому початку приватних та суспільних ініціатив в колишньому СРСР та Україні часто три в одному траплялися і у бузнесі, і у громадській діяльності, але поступово це явище зникло. В нас небагато безперечних живих авторитетів, здатних надихати та вести за собою, а також і виконувати операційне керівництво.

Коли прихильники безлідерних та багатолідерних рухів пояснюють свою позицію, вони часто розходяться між собою у розумінні, без кого або багато з ким, вони хочуть побудувати рух. Безталісманний? Безлідерний? Безкерівниковий? Без всіх трьох? В різних комбінаціях відсутнього одного? Можна поміркувати про можливі моделі, але це дуже велика тема. 

Date: Tuesday, 14 January 2014 06:24 pm (UTC)
From: [identity profile] lovkyj-man.livejournal.com
По-перше, дякую, бо Ви єдиний, хто відгукнувся на моє питання №2. Втім НМД Ви повторили мою тезу:

І люди це зрозуміють на інтелектуальному рівні. Але чому цього недостатньо? Емпірично ми знаємо, що цього недостатньо, але чому це так з точки зору теорії?

Мій "інтелектуальний рівень" це Ваші "роботи". А те, що "завжди знайдеться лідер", і є констатацією емпіричного факту. Колективи виробляють лідерів, так якось працює людська соціальність. Іноді виходить добрий лідер, іноді поганий. Але як це зрозуміти більш докладно? Наприклад, що більше впливає на результат: наявні кандидати на лідера чи якість колективу? Або як впливає перше і друге? Такого типу питання.


Date: Tuesday, 14 January 2014 06:47 pm (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Я б сказав, що на якість неофіційного лідера найбільше впливає якість колективу і завдання, які перед ним стоять. Але це так, на хлопський розум, як то кажуть, мене в цьому завжди цікавив більше суто прикладний аспект, глибоко характер і психологію цих процесів я не вивчав.

Date: Tuesday, 14 January 2014 09:14 pm (UTC)
From: [identity profile] lovkyj-man.livejournal.com
Може з моїх писань це не видно, але мене теж цікавлять практичні аспекти. Їх на мою думку два. Багато людей цікавляться тим як самому стати лідером і отримати профіт. Є другий аспект - як члену колектива вплинути на здавалося б випадковий процес кристалізації лідерства та його стиля (демократичний / авторитарний, такі приблизно речі). Це, я думаю, може цікавити багатьох людей в майданній ситуації. Деякі люди ситуацію з лідерством відчувають природно, в них може талант. Вони відчувають її, і навіть не знають, що тут ще треба пояснювати. Для решти ж хочеться мати змогу навчитись. Отримати інструменти розуміння лідерства (ну типу "в Івана рушниця стріляє далі ніж в Петра тому, що вона нарізна", а не просто "ясно, що така рушниця стріляє далі").

Date: Wednesday, 15 January 2014 10:14 am (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Не думаю, що існують технології, здатні зробити лідером будь-кого з бажаючих. Тут доцільніше спрямовувати зусилля не на те, щоб стати лідером, а виявити і розвинути свої навички і знайти відповідне місце у структурі. Хтось є кращим лідером, хтось - тренером, адміністратором, хтось - виконавцем.
Тобто Петро має обирати цілі відповідно до характеристик зброї і вміти використовувати її переваги. Йому, звичайно, мало що світить у конфлікті з Василем на дальніх дистанціях, але в ближньому бою, особливо якщо попрацювати з боєприпасом, Василеві і бригада реанімації не допоможе.

Date: Wednesday, 15 January 2014 10:24 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
На лідера нації точно вивчитися не можливо. Але організаційному лідерству вчать. Не всіх можливо навчити, не всі програми ефективні, потрібно ще чимало умов створити, щоб людина могла проявити лідерські навички, але в принципі цьому навчити.ся можливо.

Date: Wednesday, 15 January 2014 12:28 pm (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Я саме це і мав на увазі, що не всіх можливо навчити. Це як з зайняттями спортом - теоретично можуть займатися всі, у кого немає медичних застережень, але пороговий рівень буде у кожного свій. Хтось виросте в майстра спорту, а хтось на рівні розрядника залишиться. І, до речі, з посередніх спортсменів часто виростають видатні тренери, а видатні спортсмени, які свого часу тренувалися у найкращих фахівців, самі як тренери нічого особливого не показують.

Date: Wednesday, 15 January 2014 02:13 pm (UTC)
From: [identity profile] lovkyj-man.livejournal.com
http://kerbasi.livejournal.com/203154.html?thread=6143634#t6143634

Date: Wednesday, 15 January 2014 02:11 pm (UTC)
From: [identity profile] lovkyj-man.livejournal.com
Ми відійши від мого питання -- вибачаюсь якщо сформулював його неправильно. Питання було не про те як конкретній людині стати гарним лідером, чи хоч якимось лідером, чи свідомо відмовитись від таких бажань. Натомість воно було про ситуацію де в колективі існує кілька претендентів на лідерство, кожен зі своїм стилем, а я, як член цього колективу, хочу вплинути на те яка "структура лідерства" врешті утвориться. Причому сам аж ніяк не претендую на те, щоби опинитися серед лідерів. Чи можу я щось зробити?

Варіанти відповіді:
1) ні, я можу лише спостерігати з цією битвою титанів
2) для цього й існують вибори
3) ???

Мені здається це і є наше майданне питання. "Вибори натовпом" на майдані не надихають, хочеться чогось в третьому пункті.

Date: Wednesday, 15 January 2014 02:36 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Мій варіант - 1.

Date: Wednesday, 15 January 2014 03:35 pm (UTC)
From: [identity profile] ridah.livejournal.com
Стосовно майданного питання - варіант 1.

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Зміст сторінки

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Tuesday, 22 July 2025 04:54 am
Powered by Dreamwidth Studios