На захист "самашедшего"
Tuesday, 15 February 2011 11:49 am![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
«Самашедшего» Ліни Костенко я не читав і на разі не планую. Втім, цей твір зазнає такої критики, що хочеться щось сказати на його захист, навіть не читаючи. Це така позиція як «не читав, але засуджую», тільки навпаки.
Але на початку, трохи розповім про себе. У 2000-му році мені було 30 років. Відповідно у 2004-му мені було 34 роки. Моя перша технічна освіта вміщувала також кілька курсів, що дозволяли працювати тим, кого тепер називають «програміст» або «айтішнік». Я цей шлях не обрав, втім, міг би обрати, як це зробили чимало моїх однокурсників. Нарешті, я маю схильність до осмислення подій і явищ і навіть до запису своїх думок, хай і не у форматі щоденнику і, взагалі, нечитабельним для сторонніх способом, але ж записую.
Ну що, подібно до головного героя Л.К.? Якщо подібно, то чому критики пишуть, що такого героя бути не може. Я - є. Значить і він – може бути.
Одному критику не сподобалося, що він десь там пише, що чоловіки у сучасності перевелися, мовляв, так 30-річний чоловік ніколи не скаже. Знов таки, коли мені було 30, я мав такі спостереження, що в Україні, принаймні, у сферах, до котрих я мав стосунок, було на той час значно більше активних і цікавих жінок, ніж чоловіків. Ми тоді навіть у нашому колі жартували, що вважали, що українці – козаки, а вони - «чмошники», що не до війська не призвати, ні праці належної не добитися та й жінки від них тікають, хоч би до гарему якогось Махмуда, аби тільки подалі від свого Василя. Тепер, десь з початку 2000-х трохи ситуація стала виправлятися на користь чоловіків, тепер вже жінки так наочно не домінують. Отже, якщо я мав такі спостереження, хай і статистично некоректні, чому інший мій майже одноліток і майже співтовариш по соціальному стану, не міг мати таких спостережень?
Ще авторці закидають, що її герой пише з шестидесятницьким пафосом. Так от, шановні, саме наше з цим героєм покоління культурно формувалося під впливом і пресингом саме шестидесятників. Шестидесятники були нашими батьками, нашими вчителями, авторами пропагандистських аркушиків і творів вільної «перестроєчної» прози. Від них багато хто з нас навчився й усному та письмовому стилю з усім його пафосом. Я коли редагую свої написані тексти, то частіше всього видаляю з них пафос.
Взагалі, критики, ви з якої планети прилетіли? Щось мені здається, що більшість з вас виросли на колінах у сільської бабусі на всьому готовенькому на гроші батьків, що працювали не розгинаючи спини десь у далекому закордоні або стояли до сонячного удару на блошиних ринках, щоб ви виросли, отримали вашу порожню освіту в області пустої балаканини та почали міркувати з вишини свого життєвого «досвіду» про те, хто в Україні типовий, а хто не типовий.
І хто, взагалі, казав, що головний герой твору, оповідач, має бути типовим. Задача головного героя стати електродом, від котрого почнуться у середовищі процеси, почнеться рух аніонів-катіонів, і це все читачеві буде цікаво читати.
Авторка образилася на критиків, що по-людськи зрозуміло. Втім, варто письменникам бути більш агресивними. Ось узяв би хтось та промовив на зустрічі з читачами: «У моєму романі є персонажі абсолютно типові, сірі-сірі до нудоти, ну точно, як зі статистичного звіту зійшли, ті, що мають 1,2 телевізора та 0,9 пральної машини на родину. Ну точно як ті літературні критики Х і Y. І краще не народжуйте дітей, бо їх у вас у середньому може бути тільки 0,95. Ви вже у частково інтелектуалів виросли, отже, краще не розмножуйтеся».
PS: Чому я не планую читати книжку Л.К.?
1. В мене дуже гостра фактологична пам"ять. Я добре пам"ятаю події та їхній контекст десь року з 1978-го, тобто з 10-річного віку. Вплетіння подій у персональний контекст це стиль мого мислення, читати таке ж саме мені буде нудно.
2. Мені не цікава полеміка між "совістями нації" на сторінках худоджніх творів.
3. Я не люблю творчість шестидесятників, вона мене дратує через те, що покоління шестидесятників є поколінням моїх вихователів, а мої перемоги досягалися через заперечення їхніх настанов, а не завдяки ним.
4. Мені просто на даному етапі життя майже не цікава художня література, якщо в неї нема чогось, що торкає глибини мого Его.
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 12:47 pm (UTC)Раджу почати з книги "Квітослава" Отара Довженка і "Післявчора" Ірини цілик. Продовжити можна фантастичними (жанрово) творами Юрка Винничука, всією бібліографією Дзвінки Матіяш, "Історією" Ксені Харченко, "Славкою" Галі Ткачук, "Львівською сагою" Петра Яценка... Це тільки те, що одразу, сходу згадав.
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 01:08 pm (UTC)Єдина моя проблема в тому, що, як і kerbasi я уже трошки переросла по віку худ.літературу, але деколи розумні люди кажуть речі яких і досі не знаєш та показують світ, як досі не бачила. А ще люблю гарну мову! Хотіла б не мати рацію. Коли не живеш десь постійно, ЗМІ радять. А вони у нас погані порадники.
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 02:06 pm (UTC)Ви знаєте, продивилася дещо з того, що пропонуєте і скажу, зовсім не маючи наміру таки сперечатися з людьми, які, безумовно, читали більше нових авторів, що для мене особисто, переважна більшість всього того не цікава. Скажу, чому. У деяких з цих творів нема сюжету, як такого, а потік свідомості та афоризми мене набагато більш приваблюють у жж, ніж у друкованих (зараз вже і не дешевих) виданнях. Ну ще що? Магічний реалізм, юність авторів (та вони ще фактично діти, що вони можуть мені нового сказати з їхнім таким обмеженим життєвим досвідом, бо генія справжнього в них нема, там вік не діє? Підлітки чомусь впевнені, що це вони винайшли кохання вперше в світі, що їхні почуття геніальні, і що сорокарічні люди то вже глибокі старці. Не цікавлять мене (навіть якісні) наслідування іноземних авторів, бо це ще період навчання. Ні страждання віртуальних піст-совкових покидьків, навіть столичних. Ви мене розумієте?
Я дуже вибачаюсь, якщо ображаю щось дороге вам та любиме. То не від нестачі патріотизму. До речі, kerbasi запропонував більш цікавих мені авторів. Цих я подивлюся уважніше.
Скажу вам що. Якщо потрапить до моїх рук, скажімо, "Львівська сага" обов'язково спробую "в'їхати в тему", але навмисно купляти не буду. Такі справи.
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 02:19 pm (UTC)http://kerbasi.livejournal.com/71575.html
Втім, ти головне, що заперечував я та також пан Стронговський, що укрпроза це не тільки чорнуха. Сучукрліт різножанрове явище. Переконали?
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 02:46 pm (UTC)Також то трошки контексти сприйнять. Дивилась пару днів тому запис передачі Гордона з Віталієм Коротичем (http://www.bulvar.com.ua/arch/2006/21/4473292425168/) (ось у кого можна закохатись не дивлячись на вік і хто саме такий українець як нам зара треба, НМД), так він розповідав, що поїхав десь у Таджикистан, якщо не помиляюсь, почув як там співають, та йому здалася музика божественною. Він накупив пластинок, та привіз додому. Там включив, та здалося як спів котів. То йому сказали виключи і більше не став. Контекст втратився, та зачарування теж. Ось і я так, мабуть. Усе буває. Я у розмові з tin_tina колись собі зовсім несподівано уяснила (та і про це mykolap теж схожу думку недавно виказував, як мені здалося), що погляди навіть авторитетів, не треба сприймати так абсолютно, не те що мене :-), що кожна людина може мати дуже індивідуальне враження від чогось, і не треба ображатись (якщо не ворог) чи ставити вище за інші.
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 02:53 pm (UTC)Отже, в мене абсолютна інша думка стосовно цього "батька гласності".
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 03:20 pm (UTC)no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 03:27 pm (UTC)Мені останнім часом подобається читати саме таку прозу, прозу про совєцьке життя-буття. Коли я в персонажах бачу своїх рідних, близьких, друзівзнайомих і також себе – з мене нібито чергове каміння спадає. Отака своєрідна психотерапія виходить."
)))) Вже, я більше не флужу. Тільки хочу сказати, боже ж мій, якого не існує, у яких різних світах живуть люди!
no subject
Date: Tuesday, 15 February 2011 03:35 pm (UTC)