kerbasi: (Default)
[personal profile] kerbasi

Давайте спочатку зовсім трохи теорії. Уявімо собі, що є іноземна фірма, котра чомусь хоче мати присутність в Україні. що їй робити? Ну, є варіант знайти місцевого партнера зі збуту чи виробництва. У такому випадку сторони залишатимуться цілком незалежними, лише пов’язаними у певних сферах угодою. Можна війти зі своєю долею в якусь українську фірму чи створити з нуля нову фірму в партнерстві з українською стороною.  В такому випадку доведеться постійно партнерам досягати спільного бачення бізнесу, бо вони ж тепер пов’язані спільною справою з усіма витратами, доходами та рішеннями. Можна створити в Україні дочірнє підприємство, що на 100% належатиме іноземній фірмі, без місцевих партнерів, ділерів і т.д. Цілком незалежне, своє власне підприємство. А можна взагалі не заморочуватися створенням юридичних осіб в Україні, а відкрити представництво, котре не буде виконувати ніякої господарської діяльності, а працюватиме як своєрідне посольство, тобто спостерігатиме за розвитком ринку, шукатиме покупців чи партнерів для спільної діяльності або збуту, але уся комерційна частина залишатиметься за кордоном, тобто українському клієнту, що забажає купити продукцію фірми, доведеться платити за кордон та товар імпортувати. У повсякденному діловому спілкуванні представництвами називають будь-яку контору, хто просуває чиюсь продукцію, але це не вірно з точки зору законодавстві, бо представництво не торгує, а представляє інтереси, збирає інформацію, сприяє продажу, але само не продає. Продають ділери, дистриб’ютори, партнери з реалізації, часто до цього додаються означення «ексклюзивний», «сертифікований». «авторизований» - але це все вже поезія.

Ну що, складно? На мою думку – ні. Я колись це з першого прочитання засвоїв. Але чомусь для більшості українських бізнесменів це просто якась китайська грамота.

Ну а тепер до суті. Багато років тому, у середині 90-х років я потрапив на роботу до іноземної фірми. Мене взяли на напрямок, котрим до мене в Україні ніхто не займався, деякі контакти та продажі були, але цим опікувалися з-за кордону. І ось компанія вирішує, що для подальшого розвитку потрібно мати когось в Україні, щоб міг розмовляти з місцевими фахівцями, менеджерами, інженерами зрозумілою мовою. Отже, потрапляю я у цю фірму, і їдемо ми у тур Україною відвідувати всіх здобутих до мене клієнтів, щоб мене представити та гладенько справи передати. На першій же зустрічі кілька сивих чоловіків, поважних керівників серйозного підприємства, вислухавши нашу історію про нарощування локальної присутності, починають голосно, навіть істерично волати: «Не треба нам! Ми хочемо як раніше! Ми його не хочемо»! І при тому тиць-тиць у мене пальцями, і у крик! Треба було бачити обличчя моїх іноземних наставників! Вони навіть почали підозрювати, що мабуть щось особисте у цьому галасі присутнє, тобто чи зі мною раніше вони десь перетиналися, чи на чолі в мене щось таке написано, що іноземці зчитати не можуть. А я також розгубився по молодості, ні відповіді належної тим дивакам не дав, ні пояснень притомних іноземцям…

Втім все сталося, як і планувалося, я почав роботу, згодом клієнти мене прийняли. А ці сиві істеричні старці навіть переді мною вибачилися. Але їхніх вибачень не чув ніхто, крім мене. А іноземці регулярно потім мене перепитували, як в мене стосунки з тою командою, аж поки я не пішов з тої фірми, що сталося досить швидко, бо не про які визнані твої здобутки не може йти мови, коли на кожен твій радісний звіт, тобі у першу чергу питають, а як там з тим конфліктом, чи владнав, чи подолав наслідки...

Минає десять років. Я вже давно на іншій роботі і на вищій посаді. Йду з іноземним фахівцем з одного з різновидів хай-тек пімпочок, що серед мільйону інших виробів виготовляє наша компанія. Придивляємося до експонентів, шукаємо, хто може стати нашим партнером у впровадженні цих пімпочок в українську техніку. Знаходимо дуже поважного, солідного, сивочолого пана. Він – директор власноруч створеної ним двадцять років тому фірми. Він дуже пишається собою. До речі, є чим пишатися, бо не так вже багато в Україні фірм, що працюють з розумною технікою, а не купи-продай чи бери більше-кидай далі. Представляємося, пояснюємо, чого хочемо, і…

- Я з вами, - тицяє пальцем у мене. -Працювати не буду!
Повторює це ж саме каліченою англійською мовою іноземцеві, тицяючи при цьому пальцем у мене, тобто він не з ним не буде працювати, а зі мною. Особисто зі мною! Дивно, бо я вперше цього пана бачу, а про його фірму раніше не чув.

-А можна поцікавитися, власне чому, - питаю я, намагаючись дотримуватися лагідної тональності голосу.
-Мені не потрібні місцеві! Я ніколи не працюю з "нашими"! - чоловік вже починає повертати до нас свою спину, демонструючи, що розмову закінчено. Іноземець стоїть, роззявивши рота…
-А що, маєте поганий досвід з місцевими»? – питаю. -І, до речі, з місцевими – ким?
-Ну як ким? На що мені посередники, я працюю тільки з компаніями, для котрих я перший в Україні!
От тепер мені стало все ясно. Пояснюю шановному бізнесмену, що наше представництво це як така собі амбасада…
-А! Так ви представник не той, що торгує, а той, що представляє фірму? Так би й казали! – пан починає посміхатися.

Зрештою в нас співробітництво склалося і триває аж дотепер. Йому вигідно купувати наші компоненти, він на них непогано заробляє. І не тому що спекулянт, а тому що вирішує складні або, може, нескладні, але дошкульні проблеми своїх клієнтів. А ледве не погнав нас з порогу…

Маємо ми ще одного партнера. З зовсім іншої галузі техніки. З ним також все на початку йшло дуже проблематично. Він постійно намагався бомбардувати скаргами, проханнями, вимогами, запитами моїх керівників та, взагалі, будь-кого з іноземців, чию візитку він підібрав на виставці у Гановері. Потім наїжджав на мене, що не отримує відповідей на нагальні питання. Довелося кілька разів його вчити: «Шановний, я знаю про твої проблеми. Ти мені казав. Але я кому сказав про них написати? Мені, так? А ти кому написав? Шефу мого шефа? Розумієш, я ж не можу втручатися у справи такого високого посадовця! Це некоректно. А від нього я інструкцій не отримував… А ще кому ти писав?... Кому-у-у??? Покажи візитку! А-а-а-а! Пан Педерсен – не знаю такого -  менеджер з логістики у Данії, написано… Вибач, але я ж не можу втручатися у твій бізнес у Датському королівстві! Там є відповідальні за ринок Данії, телефонуй до них. Що? Бізнес в Україні? А ти ж писав до менеджера по логістиці у Данії?..

Ось після кількох розмов у такому ключі та кількох втрачених проектів через змарнований час на листування бозна з ким, ця людина почала потрошечки «втикатися», хто є who. Остаточно ж все прояснилося кілька тижнів тому, коли ми разом летіли по спільних справах до одного з європейських підрозділів нашої компанії. Прийнявши віски у дюті-фрі барі, а потім винця від стюардеси авіаліній, цей бізнесмен раптом промовив:
«А ми ніяк не могли спочатку второпати, ну чого ми пишемо-пишемо до вашої компанії, а нас посилають до якогось «мєснава хмиря». Ми – до «Уорлд смартест текнолоджіз», а вони нас – до «мєснава хмиря»! Я зрозумів, що я це маю сприймати, як неймовірну похвалу, бо тепер вже цього «мєснава хмиря», тобто мене, їхня команда прийняла.

Це все було б кумедним, якби не вимірювалося в грошових втратах. За рік наша інформаційна служба, а також різні окремі підрозділи по всьому світу отримують десятки імейлів від українських підприємців, що шукають співробітництва з провідними західними технічними компаніями. Звісно, їх спрямовують до нашого офісу, після чого вони перестають відповідати на імейли або «морозяться» по телефону та уникають подальших контактів. Також не хочуть спілкуватися з «мєснимі хмирямі», а розібратися з формами організації бізнесу в Україні іноземних фірм – це поза їх ментальністю, бо ж вони самі розумні у світі, саму можуть будь яку книжку написати, кого завгодно навчити.

Скільки можливостей заробітку, інтелектуального розвитку, технічних рішень втрачено цими діячами як для себе, так і для своїх працівників…

Пане Азapoв! Звільни від них Україну! Краще хай нащадки почнуть з нуля!


Date: Wednesday, 16 March 2011 10:37 am (UTC)
From: [identity profile] 7eon.livejournal.com
сподіваюсь - останнє речення, те, що курсивом - сарказм, бо..
Так виглядає, принаймі тим, хто - не в темі, що провина скоріше ваша, аніж їхня..

Date: Wednesday, 16 March 2011 01:12 pm (UTC)
From: [identity profile] sleepy16.livejournal.com
чого ж сарказм..

приєднуюся до побажання у курсиві.

Date: Wednesday, 16 March 2011 05:15 pm (UTC)

Date: Wednesday, 16 March 2011 01:17 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
Проблема що не спромоглися вивчити бодай одну іноземну мову та постажуватися бодай два тижні за кордоном?

Date: Wednesday, 16 March 2011 02:00 pm (UTC)
From: [identity profile] 7eon.livejournal.com
наскільки зрозумів, з паном Кербасі не хотіли мати справи не з причини знання/незнання мови чи стажування/нестажування, українські сторони не бажали мати справи з посередниками, таким вважали автора

я думаю (можу, звісно, помилятись), що якби українські партнери чітко розуміли статус - не виникало б колізій (також можу бути неправий), але те, що цей статус їм не пояснили (чи вважаєте, що якраз для цього треба знати мову і проходити стажування) - провина неукраїнських партнерів

Date: Wednesday, 16 March 2011 05:13 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
На 90% статус випливає з українського законодавства, що регулює зовнішньо-економічні зв"язки та в цілому господарську діяльність. Бізнесмен, керівник бізнесу мав би бути з цим знайомий, а не скидувати все на єдину освічену людину в фірмі - бухгалтера, як це,зазвичай, відбувається в малому та середньому бізнесі. Якби вони читали бодай одним оком закони або просто сходили разок на семінар, вони не плуталися в поняттях "представник", "посередник", "нерезидент" тощо. Коли я у 1993-му році занурився у цю сферу я витратив половину робочого дня на вичитку ключових для мене документів. Середньому керівнику дрібного та середнього бізнесу вистачило б двогодинного семінару. Часто подібні семінари безкоштовно проводять банки, пов"язуючи лікнеп з темою міжнародних розрахунків. Я відвідав чимало таких семінарів, на них зазвичай сидять бухгалтери, а варто було б прийти і керівнику. Українські ділові люди безпросвітно обскурантні - на жаль, це висновок базується не на емоціях, а на практичному досвіді.

До речі, а Ви не звернули увагу в моєму дописі на характер спілкування? З порогу, в незнайому людину тицяють пальцем, щось вигукують на підвищених тонах, нібито звинувачуючи. Не вважають за неприяйнятне людині, від котрої отримують можливості багатіти заявляти, що вважали її "хмирьом"? Я Вам можу і більше розказати:
http://kerbasi.livejournal.com/27725.html
http://kerbasi.livejournal.com/34738.html
Це що, нормальний спосіб будувати зовнішньо-економічні відносини? Це ж бачать іноземці, це аналізується, потрапляє до звітів, як висновок з несприятливості бізнес-культури. А потім ми ображаємося, що пересічний європеєць не відчуває ніякого ентузіазму стосовно європерспектив України, що сюди не їдуть туристи попри скасування віз, що сюди не вкладають гроші, не створюють тут бізнеси, інтелектуальні права навіть продавати сюди не хочуть...
Серед цих горе-бізнесменів тепер чимало можуть щось белькотіти скаліченою англійською, але достатньо зрозумілою, щоб видна була вся міра їхньої тупості та ницості.

Date: Friday, 18 March 2011 08:22 am (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
Ну кербасі власне відповів нижче.

Date: Wednesday, 16 March 2011 01:17 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
Пардон, "провина"

Date: Wednesday, 16 March 2011 04:55 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Є базові речі, котрі необхідно знати, щоб займатися тою чи іншою діяльністю. Щось можна просто підгледіти, а щось десь вивчити. В Україні на жаль якість людських ресурсів настільки впала, що люди не тільки не мають базових знань, але навіть не відчувають, що їх десь потрібно здобувати. Звісно, я пояснюю статус партнерам, якщо маю шанс. Якщо ж з усіх контактів в мене тільки імейл, на котрий потім не відповідають, бо вже створили собі ідіотський стереотип, то я безсилий щось з цим вдіяти. До того ж, моя робота передбачає певний конкурентний відюір партнерів. Вони не клієнти. Вони перед усім зацікавлені в бізнесі з нами, бо отримують підтримку, навчання, права на використання інтелектуальної власності та шалені знижки на продукцію, котру використовують в своїх розробках. Тому я б від них чекав якоїсь попередньої підготовчої роботи.

Про Азарова сарказм, але з долею гіркої правди. Більшість бізнесів, котрі мені знайомі, подихають раніше від некомпетентності керівників та персоналу, ніж на них зверне увагу податкова. На жаль, в Україні підприємець шукає не своїх конкурентних переваг, а забезпечення монопольного стану через отримання експклюзивних прав на товар чи територію, на неформальні податкові пільги тощо. Звідси й в нас ціни вже випереджають європейські. Цю монополізація повинна зникнути, і як це станеться: через те, що звідкілясь прийдуть розумні люди, чи їх знищить вірус некомпетентної держави, при чому знищивщи й себе самого - це вже друге питання. Проблеми суспільства мають бути усунуті. І якщо проблеми нищитимуть одна одну, тим скоріше проявляться можливості проявитися новим людям.

Знайомо

Date: Wednesday, 16 March 2011 01:16 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"бо ж вони самі розумні у світі, саму можуть будь яку книжку написати, кого завгодно навчити"

(Перебиваючи) Я тоже до х**я где учился!

Re: Знайомо

Date: Wednesday, 16 March 2011 05:15 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Дивю відповідб 7еону. На окремий пост тягне.

Date: Wednesday, 16 March 2011 01:38 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Щось якось ти не справедливо до себе, теє... Я розгублена. Та ну їх тих перців!

А остання фраза, то взагалі загадково. Це ти серйозно? Типу, чума, викоси всіх дурнів нафіг?

Якісь у тебе, для мене дуже професійного та розумного до речі, unresolved issues з місцем яке займаєш. Ти чого це, а?

Щоб показати що не тільки жінкам складно? :)

Якщо тебе втішає, на одному з підприємств (одні з найкращих моїх клієнтів, до речі), деякі мене досі представляють як "la esposa del fulano" (хоча і звуть, і вродє б, поважають,а але я жінка і тим все сказано), бо він там працював 10 років та став легендою, а я працювала по консультантським контрактам, та і досі звуть, вже років 15 як. Це я в них заробила на подорож додому. )

Date: Wednesday, 16 March 2011 02:28 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Слухай, невже я так безтолково написав? В кого, взагалі, проблеми? Я отримую непогану зарплатню,інколи навіть бонуси. Це різні бовдури від бізнесу втрачають можливості через своє невігластво. А з ними і простий українець, бо для нього ці бовдури не створюють робочих місць, не пропонують якісну продукцію і т.д.

Я ще пізніще напишу тобі та іншим коментаторам, зара просто не маю можливості.

Date: Wednesday, 16 March 2011 04:36 pm (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Та ні, можливо, то я безтолково прочитала. Буває. Вибачай якщо що. )

Date: Wednesday, 16 March 2011 04:56 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Див. вище відповідь 7eon'y.

Date: Wednesday, 16 March 2011 08:15 pm (UTC)
From: [identity profile] 100eva.livejournal.com
Мабуть, Вам варто взяти для роботи псевдонім - іноземне ім"я та прізвище:) Може, хоч так уникнете жахливого пальцетикання і "мєсного" клейма.
А взагалі тут ще питання, кому треба вчитися: керівникам підприємств чи власникам. Керівникам за зарплату не до навчання, а власники вважають, що все і так знають. (Репліка без узагальнень.)

Date: Wednesday, 16 March 2011 08:26 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Та їхнє пальцетикання на цій роботі це більше їхня проблема, ніж моя. Мене дратує не кожен окремо, а те, що українське ділове середовище складається переважно з дуже ексцентричних персонажів, і у цій клоунаді не можливі як персональний успіх нормальної людини, так і взагалі економічний та технічний поступ країни.

Date: Wednesday, 16 March 2011 08:28 pm (UTC)
From: [identity profile] 100eva.livejournal.com
На жаль, абсолютна правда...

Date: Thursday, 24 March 2011 02:36 pm (UTC)
From: [identity profile] groben.livejournal.com
Знайома картина. :)

Date: Thursday, 24 March 2011 07:29 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Авжеж, колего!

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Tuesday, 1 July 2025 05:52 pm
Powered by Dreamwidth Studios