kerbasi: (Default)
[personal profile] kerbasi

Коли минулого разу летів до Польщі, читав у літаку «Виборчу», і натрапив там на замітку, по жінку, яка створила систему реабілітації жінок, котрі випадали з трудового життя через якісь причини, зазвичай, через пологи, відпустку з догляду за дитиною, а потім відсутність прийнятного працевлаштування протягом тривалого часу. Йдеться, звісно, не про вищі щаблі білокомірцевого середнього класу, як то бухгалтери з міжнародною кваліфікацією, адвокати та інші подібні, котрим всі ті «декрети» хіба уповільнюють кар’єрний зріст, а не викидають з ринку праці. Йдеться про жінок значно менш кваліфікованої праці.

Реабілітаційна установа організована на кшталт мануфактури, де в її учасників перед усім намагаються розкрити творчі здібності. Мануфактура виробляє різні сувенірні вироби, часто на етно-тематику. На світлині можна було розгледіти стіл, за яким кілька жінок виготовляли… МАТРЬОШКИ! Отже, у Польщі виготовляли цю занозу в чутливому місці свідомого українського патріота! І не згінела єшче Польска. До речі, матрьошки можна легко купити у Варшаві у Старому Місті, а також в аеропорту.

Щоб там не казали, але Росія – це дуже розкручений бренд. І ця розкрутка дозволяє продавати у сувенірному вигляді маскультову проекцію Росії. Чому б на цьому не заробити соціально неадаптованим жінкам з польської глибинки або торговцям сувенірами в duty free? До того ж, це завжди можна подати, як те, що Польща є східним форпостом Європи, частиною колишньої сфери російського впливу, а тепер відповідно європейським  мостом на Схід.

До мене по роботі часто приїздять іноземці, цікавляться   сувенірами, і звісно ж, ми розповідаємо їм про писанки, обереги, пузатих козачків з фаянсу, вишиванки, глечики. З моїх спостережень, після відвідування сувенірного краму, десь відсотків сорок з них все одно купують матрьошку або шапку-вушанку. Щоб зрозуміти, чому так стається, треба трохи знати, як проводять своє дозвілля з друзями нижні верстви західного середнього класу. Під час дружніх посиденьок з друзями чи родичами ніхто не веде довгих, фундаментальних розмов про складні речі. Це не інтелігентська кухня 80-х, де «синим цветком горит газ». Якщо Франц або Мішель їхав до України, ніхто не перейматиметься вивченням складної української історії. Задовольняться тим, що це десь на околицях Росії. Так само і з сувенірами, зазвичай, ніхто не хоче головоломок, людям потрібне просто матеріальне свідчення того, що Франц або Мішель приїхали з околиць Росії, де все так не схоже, особливе, а до того ж небезпечне (хай навіть і здебільшого уявно). А ще вип’ють по сорокаграмовому наперсточку горілки-водки – і парті вдалося.

Звісно, є такі, котрім цікаві автентичні речі, але це далеко не всі з туристів чи подорожуючих ділових людей. Отже, щоб мати виторг туристичній сувенірній крамниці потрібно мати певний набір «глобальних сувенірів, котрими поряд з матрьошками вже давно стали, наприклад, голландські домики та млини, німецькі скляні кулі з композиціями зі «снігопадом»  та багато іншого, що продається геть в усіх аеропортах і на центральних площах усіх туристичних міст. Звісно, крім глобальних сувенірів в асортименті слід мати і місцеву автентику. І також треба вміти цю автентику продавати. А ще треба вміти робити так, щоб ця автентика працювала на країну, а не була просто етно-кітчем. Але про це якось іншим разом.  


Date: Monday, 4 July 2011 10:41 am (UTC)
From: [identity profile] larry-bc.livejournal.com
Спасибо.

Date: Monday, 4 July 2011 10:58 am (UTC)
From: [identity profile] maryxmas.livejournal.com
в стык с твоим постом в моей френдленте было это:
http://maa13.livejournal.com/80367.html

Date: Monday, 4 July 2011 04:17 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
матрьошкін день ))

Date: Monday, 4 July 2011 11:13 am (UTC)
From: [identity profile] o-veremchuk.livejournal.com
Ліпімо з глини козачка, та схожий був щоб на Кличка.

Date: Monday, 4 July 2011 03:53 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Ідея варта втілення :)

Date: Monday, 4 July 2011 07:58 pm (UTC)
From: [identity profile] o-veremchuk.livejournal.com
Не так сама ідея, як її ідеєграфія.

Date: Monday, 4 July 2011 11:17 am (UTC)
From: [identity profile] bogoeb.livejournal.com
Ну, "матрьошка" це ж японьська річ взагалі. Чого перейматися?
А напрямок правильний. Схвалюю.

Date: Monday, 4 July 2011 11:25 am (UTC)
From: [identity profile] o-veremchuk.livejournal.com
матрьошка - япона мать?

Date: Monday, 4 July 2011 11:31 am (UTC)
From: [identity profile] bogoeb.livejournal.com
Якось так (http://www.organizmica.org/archive/504/grmd.shtml), ага.

( and used)

Date: Monday, 4 July 2011 03:52 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Японськість матрьошки перебільшена. Це навіть рос. Вікі визнає, котрим зазвичай Росія батьківщина елефантів.

Date: Monday, 4 July 2011 03:55 pm (UTC)
From: [identity profile] bogoeb.livejournal.com
А Я недарма навів посилання, в котрому намагаються "послідовно" і "аргументовано" заперечити "японськість" матрьошки. Треба вміти аналізувати дані не тільки з точки зору їхньої логічності, але й достовірності та мети надання.

Date: Monday, 4 July 2011 04:00 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Мені колись у Туреччині (не на курорті ол-інклюзів), а на корпоративній тусовці в отелі Конрад у Стамбулі пропонували автентично турецькі блюда, котрі були майже ідентичні з борщем і варениками з вишнями. Не має, значення, хто що винайшов, хто в кого запозичив. Має значення, хто зробив своїм брендом.

Date: Monday, 4 July 2011 04:11 pm (UTC)
From: [identity profile] bogoeb.livejournal.com
От, Ви багато міркуєте про бренд, наводите приклад поляків, турків...
А Ви не намагалися подумати, що, власне, несе сам по собі такий "бренд"?

Date: Monday, 4 July 2011 04:16 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Про це писатиму на наступному тижні. А поки що тільки про те, що не треба воювати з матрьошками.

Date: Monday, 4 July 2011 11:38 am (UTC)
From: [identity profile] sparrow-hawk.livejournal.com
"як проводять своє дозвілля з друзями нижні верстви західного середнього класу"



як добре, що у нас не так... наша з друзями просто розмова під пляшечку пива може зайти до структури матерії зі згадкою Брайана Гріна... чи пригод Улісса... чи колоніальної політики європейських держав

хай простота вкладається у пласкі голови... кожному своє, як на одних чудових ворітцях писали %)



я, власне, оцієї "простоти розмов" терпіти не можу... у нас це здебільше "пролетарі".. а от "середній клас" - не по грошам, бо з євро точки зору ми всі бомжі, на х мірку, а от по знанням, по престижності праці - все ж таки розумні люди намагаються "тримати планку"... і це вкрай радує... але і на іноземців мені щастило, мабуть... хто від імен класиків великі очі не робив, принаймні...

Date: Monday, 4 July 2011 03:50 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
У нас дуже багато людей займають не свою соціальну сходинку. Схильні до абстрацій мають знаходитися у вищій верстві середнього класу, а не працювати за наймом, втконувати якісь стандартні функції та отримувати копійки. Віж журналіста можна очікувати дружньої розмови на складні теми, а в сервіс-інженера - якого біса, якщо тема розмови випадково не є його хобі, якщо такий розумний, то треба не гайки крутити, а статті писати.

Date: Monday, 4 July 2011 04:43 pm (UTC)
From: [identity profile] sparrow-hawk.livejournal.com
Схильні до абстрацій мають знаходитися у вищій верстві середнього класу, а не працювати за наймом, втконувати якісь стандартні функції та отримувати копійки.

ехехе, вашими б вустами - там мед пити %)

Date: Monday, 4 July 2011 11:55 am (UTC)
From: [identity profile] ingvarius.livejournal.com
"Щоб там не казали, але Росія – це дуже розкручений бренд. І ця розкрутка дозволяє продавати у сувенірному вигляді маскультову проекцію Росії"

ІМХО, це ще з часів СРСР повелося, коли докладали багато зусиль, щоб під маркою радянських досягнень піарити саме російське і Росію. "Ми говоримо "Soviet" - маємо на увазі "Russian". Союзу вже нема, а інерція залишилася.

Date: Monday, 4 July 2011 03:51 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Мабуть, ще з часів, коли до Росії французів, голландців, німців виписували.

Date: Monday, 4 July 2011 01:52 pm (UTC)
From: [identity profile] alla-g.livejournal.com
Та не переймайтеся тими матрьошками! } До того ж їх і не росіяни придумали - чи то японці чи китайці, не пам'ятаю. Цікава іграшка - мені в дитинстві подобалось гратися ).
Гірше, що наше автентичне ті ж китайці от-от витіснять. Бо який же дядько свою дудочку за копіку довбать стане? А вони - за півкопійки десяток наклепають... і вишиванок, і глечиків, і кошиків. Якщо не додивлятися - то майже таких, як справжні... тільки десь збоку меленьке "made in china" приліплене

Date: Monday, 4 July 2011 03:45 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Так я ж і закликаю не перейматися матрьошками.
Китайцями також не слід перейматися. Головне - ідея продукту, та хто його просуває та має з цього зиск, а не хто виробляє.

Date: Monday, 4 July 2011 02:45 pm (UTC)
From: [identity profile] 22he-travnya.livejournal.com
Як це лікується?
Кінематографом насамперед, чи не так?

Date: Monday, 4 July 2011 03:40 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Якщо так вже кортить позмагатися з матрьошкою, тоді треба виводити у маскульт гробальний продукт. Для цього кінематограф може знадобиться. Яле його самого ще требе вивести з артхаузу до global village.

Date: Monday, 4 July 2011 05:10 pm (UTC)
From: [identity profile] o-teren.livejournal.com
"Росія – це дуже розкручений бренд. І ця розкрутка дозволяє продавати у сувенірному вигляді маскультову проекцію Росії".
Буквально на днях спостерігав спробу заробляння на одній з цих "проекцій": http://o-teren.livejournal.com/15739.html. (Можливо помиляюсь, але дуже схоже, що саме на ній :))
Звісно, нічого поганого в зароблянні на "маскультових проекціях" ніби то й нема, але лише коли крім них ще щось є. У польщі, схоже, є, тому й "не згінела", а от нашим здоров'ям я сильно переймаюся, бо ніц нема. От хоча б і газети "Виборчої". :)

Date: Monday, 4 July 2011 05:26 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Так, і явища пов'язані, і свого нема, в тому числі і "Виборчої".
Про відсутність "Виборчої" я теж писав:
http://kerbasi.livejournal.com/94306.html

Date: Monday, 4 July 2011 05:28 pm (UTC)
From: [identity profile] o-teren.livejournal.com
Так, я читав і власне на цей допис натякав. :)

Date: Tuesday, 5 July 2011 04:01 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Не знаю, з чого доречніше починати зміни у нас, але стільки разів зтикалася із тим, що київські колеги радять купувати іноземцям або самі купують саме матрьошки, тому що вже взяти з тих Мішелів... Вони не мусять вникати в історію народу, який сам у свою історію не хоче вникати.
До того ж, є ще один аспект, ремісничий. На матрьошках рука так "набита" за десятки років, що всі інші, в тому числі українські сувеніри, виглядають як явний недороблений непотріб.
колись писала про якісь кічька: http://liniyka.livejournal.com/7641.html

Date: Tuesday, 5 July 2011 05:20 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Поліцію смаку не впровадиш, смак не прищепиш, навички не виховаєш швидко. Доведеться з цим жити.

А ти не питала колег, чому вони радять купувати матрьошки. У чому перевага матрьошки з їхньої точки зору?

Date: Wednesday, 6 July 2011 04:09 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Питала, чому матрьошка)). Відповідали питанням на питання - "А що ще?". Стереотипи. Не в перевагах справа. Батьки дарували матрьошок, от і вони дарують, не замислюючись.

Date: Wednesday, 6 July 2011 04:22 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
От мене щиро дивує, звідки вони такі повилазили! :)
У родині, звідки я маю походження, не було жодного родича в українському селі, ніхто не вивчав укр.мову у школі, крім мене та сестри, ніхто не переймався національним походженням, матрьошки в нас були, я сам ними грався (і матрьошка мені подобається, прийде час - куплю), але чомусь у нас був пластиковий козак-товстун, в якому зберігали ґудзики, в мене була "гуцульська" дудочка з викарбованим візерунком (вони продавалися в сувенірних магазинах аж у 70-ті роки!), а у мами була навіть блузка з вишивкою. А, ще піаніно називалося "Україна". Через цю "ї" я власне дізнався про існування української мови, коли мене вчили російській абетці, і я почав читати все поспіль. Це, повторюю, ніхто навмисно українське не пропагував і не підтримував. Як можна вирости і не знати нічого, крім матрьошки?!

Date: Thursday, 7 July 2011 02:01 pm (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Не можна по собі судити))).
Звідки повилазили?.. Для мене це частина феномену фанатів совка. Можливо, не варто це змішувати, але матрьошки у мене зі совком асоціюються. А в Києві масово полюбляють совок, особливо ті, хто занадто молоді ще, щоб цей період був пов'язаний з дитячою чи юнацькою ностальгією. Як візуал, вважаю, що любов до совєцького передається не лише з молоком матері, а є ще й за якимось вродженим несмаком. Мені все совкове, псевдосовкові інтер'єри, одяг, деякі речі видаються недоконаними, часто непропорційними і асоціюються зі злиднями. Матрьошка за конструкцією - геніальний винахід, безперечно. Але розписана хохломою матрьошка - це частина тих часів, коли інтер'єри у всіх були однакові і прикрашали їх однаково.
Повертаючись до киян: у жодному разі не хочу нікого образити, але чомусь саме кияни вирізнялись на моєму шляху дивною пристрастю до совка та матрьошок. Звідки це в них, як і захоплення Маріїнським палацом, але водночас нерозуміння краси європейських столиць - для мене загадка і дослідження, що постійно триває)))

Date: Thursday, 7 July 2011 07:30 pm (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Я знов про себе :) Мені для душевного комфорту в інтер"єрі китайщина потрібна, але я навіть уявити собі не можу, щоб на прохання порадити український сувенір я комусь би запропонував купити дракона.
В тих людей дуже вузьке поле зору, вбога фантазія. Так, у Києві таких чимало, зокрема серед молоді. Причини, в принципі, очевидні. Але то інша велика тема... :-)
А совок люблять ті, кому там було комфортно. Вони ж ці світлі спогади передають дітям. Зі зрозумілих причин концентрація тих, кому за совка було тепло і затишно, у Києві вища за провінцію. Тому й має місце на перший погляд дивний феномен: на сході за совок переважно робітничий клас та дрібні службовці-бюджетники, а у Києві - міщани та інтелігенція.

Date: Friday, 8 July 2011 10:34 am (UTC)
From: [identity profile] liniyka.livejournal.com
Тему розкрито)))
Єдине, що мені ще незрозуміло, це розповсюджена вузькість поля зору столичних персонажів. Часто кияни рівняються на москвичів, але захоплення москвичів Москвою чомусь не заважає їм бачити красу інших міст і стилів, розвиватися в різних напрямках.... Як правило, столичні мешканці відрізняються широтою поглядів і просунотістю, а кияни часто консерви ( і я розглядаю середній клас і просунуту молодь при цьому).

Date: Friday, 8 July 2011 10:54 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Москва - столиця з 1918 р. Київ - з 1991-го, а реально відмінності від великого обласного центру почали складатися тільки наприкінці 90-х, "статліцу саюзнай ріспублікі" серйозно вважати реальною столицею не варто. Отже, столичним поколінням ще рости і рости.

Date: Thursday, 7 July 2011 07:08 pm (UTC)
From: [identity profile] tzar-saltan.livejournal.com
Пане kerbasi, вітаю, добрий вечір.

Стереотипи - то є сила.

Кума моєї дружини живе та працює в Чехії. Щороку, влітку, вона відвідує Україну. Звісно, також їде на популярні курорти - типу Коблєво та Крим.
Коли вона, засмагла, поветається до холодної(на мій південний смак) при/за-карпатської Чехії, співробітники її питають : "Де ти відпочивала?".Та, звісно, відповідає "В Україні", а співробітники їй і кажуть "А, в тій Україні, де холодно і ведмеді по вулицям ходять та на балайках грають"

даруйте, я трохи іронізую.
Але власн supertitions чехів їм каже, що Україна - то якась частина холодної(в їх уявленнях) Росії.
І навіть побачити засмаглу жінку з України - ні в чому цих чехів не переконує.

Годі й казати, що "матрьошка" то є питомо японська іграшка, а "Ванька-встанька" - китайська.

Стереотипи - в свідогляді пересічних - грають велику роль.

Те, що поляки скористался з них - говорить тільки на їхню користь.

З повагою, saltan.

Date: Friday, 8 July 2011 05:07 am (UTC)
From: [identity profile] kerbasi.livejournal.com
Оскільки нас не дуже виокремили з Росії, то може ще й Мартін Ришави темперетуру на кілька градусів знизив:
http://www.svobodanews.ru/content/transcript/2125831.html

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sunday, 20 July 2025 12:40 pm
Powered by Dreamwidth Studios