Про матрьошки
Monday, 4 July 2011 01:38 pm![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Коли минулого разу летів до Польщі, читав у літаку «Виборчу», і натрапив там на замітку, по жінку, яка створила систему реабілітації жінок, котрі випадали з трудового життя через якісь причини, зазвичай, через пологи, відпустку з догляду за дитиною, а потім відсутність прийнятного працевлаштування протягом тривалого часу. Йдеться, звісно, не про вищі щаблі білокомірцевого середнього класу, як то бухгалтери з міжнародною кваліфікацією, адвокати та інші подібні, котрим всі ті «декрети» хіба уповільнюють кар’єрний зріст, а не викидають з ринку праці. Йдеться про жінок значно менш кваліфікованої праці.
Реабілітаційна установа організована на кшталт мануфактури, де в її учасників перед усім намагаються розкрити творчі здібності. Мануфактура виробляє різні сувенірні вироби, часто на етно-тематику. На світлині можна було розгледіти стіл, за яким кілька жінок виготовляли… МАТРЬОШКИ! Отже, у Польщі виготовляли цю занозу в чутливому місці свідомого українського патріота! І не згінела єшче Польска. До речі, матрьошки можна легко купити у Варшаві у Старому Місті, а також в аеропорту.
Щоб там не казали, але Росія – це дуже розкручений бренд. І ця розкрутка дозволяє продавати у сувенірному вигляді маскультову проекцію Росії. Чому б на цьому не заробити соціально неадаптованим жінкам з польської глибинки або торговцям сувенірами в duty free? До того ж, це завжди можна подати, як те, що Польща є східним форпостом Європи, частиною колишньої сфери російського впливу, а тепер відповідно європейським мостом на Схід.
До мене по роботі часто приїздять іноземці, цікавляться сувенірами, і звісно ж, ми розповідаємо їм про писанки, обереги, пузатих козачків з фаянсу, вишиванки, глечики. З моїх спостережень, після відвідування сувенірного краму, десь відсотків сорок з них все одно купують матрьошку або шапку-вушанку. Щоб зрозуміти, чому так стається, треба трохи знати, як проводять своє дозвілля з друзями нижні верстви західного середнього класу. Під час дружніх посиденьок з друзями чи родичами ніхто не веде довгих, фундаментальних розмов про складні речі. Це не інтелігентська кухня 80-х, де «синим цветком горит газ». Якщо Франц або Мішель їхав до України, ніхто не перейматиметься вивченням складної української історії. Задовольняться тим, що це десь на околицях Росії. Так само і з сувенірами, зазвичай, ніхто не хоче головоломок, людям потрібне просто матеріальне свідчення того, що Франц або Мішель приїхали з околиць Росії, де все так не схоже, особливе, а до того ж небезпечне (хай навіть і здебільшого уявно). А ще вип’ють по сорокаграмовому наперсточку горілки-водки – і парті вдалося.
Звісно, є такі, котрім цікаві автентичні речі, але це далеко не всі з туристів чи подорожуючих ділових людей. Отже, щоб мати виторг туристичній сувенірній крамниці потрібно мати певний набір «глобальних сувенірів, котрими поряд з матрьошками вже давно стали, наприклад, голландські домики та млини, німецькі скляні кулі з композиціями зі «снігопадом» та багато іншого, що продається геть в усіх аеропортах і на центральних площах усіх туристичних міст. Звісно, крім глобальних сувенірів в асортименті слід мати і місцеву автентику. І також треба вміти цю автентику продавати. А ще треба вміти робити так, щоб ця автентика працювала на країну, а не була просто етно-кітчем. Але про це якось іншим разом.

no subject
Date: Monday, 4 July 2011 10:41 am (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 10:58 am (UTC)http://maa13.livejournal.com/80367.html
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 04:17 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:13 am (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:53 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 07:58 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:17 am (UTC)А напрямок правильний. Схвалюю.
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:25 am (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:31 am (UTC)( and used)
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:52 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:55 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 04:00 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 04:11 pm (UTC)А Ви не намагалися подумати, що, власне, несе сам по собі такий "бренд"?
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 04:16 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:38 am (UTC)як добре, що у нас не так... наша з друзями просто розмова під пляшечку пива може зайти до структури матерії зі згадкою Брайана Гріна... чи пригод Улісса... чи колоніальної політики європейських держав
хай простота вкладається у пласкі голови... кожному своє, як на одних чудових ворітцях писали %)
я, власне, оцієї "простоти розмов" терпіти не можу... у нас це здебільше "пролетарі".. а от "середній клас" - не по грошам, бо з євро точки зору ми всі бомжі, на х мірку, а от по знанням, по престижності праці - все ж таки розумні люди намагаються "тримати планку"... і це вкрай радує... але і на іноземців мені щастило, мабуть... хто від імен класиків великі очі не робив, принаймні...
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:50 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 04:43 pm (UTC)ехехе, вашими б вустами - там мед пити %)
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 11:55 am (UTC)ІМХО, це ще з часів СРСР повелося, коли докладали багато зусиль, щоб під маркою радянських досягнень піарити саме російське і Росію. "Ми говоримо "Soviet" - маємо на увазі "Russian". Союзу вже нема, а інерція залишилася.
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:51 pm (UTC)Росія – це дуже розкручений бренд.
Date: Monday, 4 July 2011 12:47 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 01:52 pm (UTC)Гірше, що наше автентичне ті ж китайці от-от витіснять. Бо який же дядько свою дудочку за копіку довбать стане? А вони - за півкопійки десяток наклепають... і вишиванок, і глечиків, і кошиків. Якщо не додивлятися - то майже таких, як справжні... тільки десь збоку меленьке "made in china" приліплене
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:45 pm (UTC)Китайцями також не слід перейматися. Головне - ідея продукту, та хто його просуває та має з цього зиск, а не хто виробляє.
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 02:45 pm (UTC)Кінематографом насамперед, чи не так?
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 03:40 pm (UTC)no subject
Date: Monday, 4 July 2011 05:10 pm (UTC)Буквально на днях спостерігав спробу заробляння на одній з цих "проекцій": http://o-teren.livejournal.com/15739.html. (Можливо помиляюсь, але дуже схоже, що саме на ній :))
Звісно, нічого поганого в зароблянні на "маскультових проекціях" ніби то й нема, але лише коли крім них ще щось є. У польщі, схоже, є, тому й "не згінела", а от нашим здоров'ям я сильно переймаюся, бо ніц нема. От хоча б і газети "Виборчої". :)
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 05:26 pm (UTC)Про відсутність "Виборчої" я теж писав:
http://kerbasi.livejournal.com/94306.html
no subject
Date: Monday, 4 July 2011 05:28 pm (UTC)no subject
Date: Tuesday, 5 July 2011 04:01 pm (UTC)До того ж, є ще один аспект, ремісничий. На матрьошках рука так "набита" за десятки років, що всі інші, в тому числі українські сувеніри, виглядають як явний недороблений непотріб.
колись писала про якісь кічька: http://liniyka.livejournal.com/7641.html
no subject
Date: Tuesday, 5 July 2011 05:20 pm (UTC)А ти не питала колег, чому вони радять купувати матрьошки. У чому перевага матрьошки з їхньої точки зору?
no subject
Date: Wednesday, 6 July 2011 04:09 pm (UTC)no subject
Date: Wednesday, 6 July 2011 04:22 pm (UTC)У родині, звідки я маю походження, не було жодного родича в українському селі, ніхто не вивчав укр.мову у школі, крім мене та сестри, ніхто не переймався національним походженням, матрьошки в нас були, я сам ними грався (і матрьошка мені подобається, прийде час - куплю), але чомусь у нас був пластиковий козак-товстун, в якому зберігали ґудзики, в мене була "гуцульська" дудочка з викарбованим візерунком (вони продавалися в сувенірних магазинах аж у 70-ті роки!), а у мами була навіть блузка з вишивкою. А, ще піаніно називалося "Україна". Через цю "ї" я власне дізнався про існування української мови, коли мене вчили російській абетці, і я почав читати все поспіль. Це, повторюю, ніхто навмисно українське не пропагував і не підтримував. Як можна вирости і не знати нічого, крім матрьошки?!
no subject
Date: Thursday, 7 July 2011 02:01 pm (UTC)Звідки повилазили?.. Для мене це частина феномену фанатів совка. Можливо, не варто це змішувати, але матрьошки у мене зі совком асоціюються. А в Києві масово полюбляють совок, особливо ті, хто занадто молоді ще, щоб цей період був пов'язаний з дитячою чи юнацькою ностальгією. Як візуал, вважаю, що любов до совєцького передається не лише з молоком матері, а є ще й за якимось вродженим несмаком. Мені все совкове, псевдосовкові інтер'єри, одяг, деякі речі видаються недоконаними, часто непропорційними і асоціюються зі злиднями. Матрьошка за конструкцією - геніальний винахід, безперечно. Але розписана хохломою матрьошка - це частина тих часів, коли інтер'єри у всіх були однакові і прикрашали їх однаково.
Повертаючись до киян: у жодному разі не хочу нікого образити, але чомусь саме кияни вирізнялись на моєму шляху дивною пристрастю до совка та матрьошок. Звідки це в них, як і захоплення Маріїнським палацом, але водночас нерозуміння краси європейських столиць - для мене загадка і дослідження, що постійно триває)))
no subject
Date: Thursday, 7 July 2011 07:30 pm (UTC)В тих людей дуже вузьке поле зору, вбога фантазія. Так, у Києві таких чимало, зокрема серед молоді. Причини, в принципі, очевидні. Але то інша велика тема... :-)
А совок люблять ті, кому там було комфортно. Вони ж ці світлі спогади передають дітям. Зі зрозумілих причин концентрація тих, кому за совка було тепло і затишно, у Києві вища за провінцію. Тому й має місце на перший погляд дивний феномен: на сході за совок переважно робітничий клас та дрібні службовці-бюджетники, а у Києві - міщани та інтелігенція.
no subject
Date: Friday, 8 July 2011 10:34 am (UTC)Єдине, що мені ще незрозуміло, це розповсюджена вузькість поля зору столичних персонажів. Часто кияни рівняються на москвичів, але захоплення москвичів Москвою чомусь не заважає їм бачити красу інших міст і стилів, розвиватися в різних напрямках.... Як правило, столичні мешканці відрізняються широтою поглядів і просунотістю, а кияни часто консерви ( і я розглядаю середній клас і просунуту молодь при цьому).
no subject
Date: Friday, 8 July 2011 10:54 am (UTC)no subject
Date: Thursday, 7 July 2011 07:08 pm (UTC)Стереотипи - то є сила.
Кума моєї дружини живе та працює в Чехії. Щороку, влітку, вона відвідує Україну. Звісно, також їде на популярні курорти - типу Коблєво та Крим.
Коли вона, засмагла, поветається до холодної(на мій південний смак) при/за-карпатської Чехії, співробітники її питають : "Де ти відпочивала?".Та, звісно, відповідає "В Україні", а співробітники їй і кажуть "А, в тій Україні, де холодно і ведмеді по вулицям ходять та на балайках грають"
даруйте, я трохи іронізую.
Але власн supertitions чехів їм каже, що Україна - то якась частина холодної(в їх уявленнях) Росії.
І навіть побачити засмаглу жінку з України - ні в чому цих чехів не переконує.
Годі й казати, що "матрьошка" то є питомо японська іграшка, а "Ванька-встанька" - китайська.
Стереотипи - в свідогляді пересічних - грають велику роль.
Те, що поляки скористался з них - говорить тільки на їхню користь.
З повагою, saltan.
no subject
Date: Friday, 8 July 2011 05:07 am (UTC)http://www.svobodanews.ru/content/transcript/2125831.html