Thursday, 2 September 2010

kerbasi: (Default)

Френди переконали мене, що фальсифікація результатів ЗНО є настільки важкою справою, що якщо дані факти й мають місце, то на рівні одиниць, котрі ніяк не можуть вплинути на загальний рівень абітурієнтів. Втім, я все ж таки вірю і викладачам, котрі запевняють, що абітурієнти з балами 200 невдовзі перетворюються на навіть менш ніж посередніх студентів. Причини цьому можуть бути такими ж самими, як зі шкільними медалістами, котрі дуже часто далі у навчанні виявляють посередні здібності.

По-перше, засвоєння шкільної програми на відмінно або на 200 балів ЗНО далеко не означає, що людина навчилася мислити, як фахівець з предмету. Високий бал з фізики або з української мови та літератури не означає, що людина мислить як фізик, мовознавець або літературознавець. І це власне не є завданням середньої школи. Надбання професійного мислення це завдання для вищої школи, а тут вже різні люди демонструють різні результати, і колишні успіхи нічого не гарантують.

По-друге, коли результати ЗНО стали головним і єдиним критерієм зарахування до вишу, до престижних вишів на спеціальності, котрі обиватель вважає перспективними, почали подавати заяви абітурієнти, котрі раніше б цього зробити не наважилися. Але престижність та позірна перспективність спеціальності не означають, що ними може оволодіти людина, котра знехтувала зі своїх природних здібностей і повелася на спокусу престижності у сфері, до котрої особливого хисту не має.

Мабуть, до ЗНО треба було б додати також контрольовані незалежними органами тести, розроблені кожним конкретним вишем, але аж ніяк не відроджувати середній бал атестату, котрий було скасовано навіть у СРСР ще коли я був школярем. У 1985-му, коли я поступав до вишу, середній бал вже не мав значення. Не повинно бути також ніким не контрольованих співбесід та іспитів, бо це однозначно є лазівкою для корупції.

Те, що «регіональна» влада пішла шлях не вдосконалення системи прийому до вишів, а шляхом повернення до милого їхнім душам минулого, цілком прогнозовано і природно. Іншого просто не може бути в партії, що має дві головні стратегії: дати заробити своїм пацанам, і повернути все навколишнє середовище до вигляду, котре воно мало у милі, добрі, приємні часи піонерського дитинства.

Кілька френдів зауважили, що існує проблема пільговиків, значною мірою фіктивних пільговиків. Я вважаю, що краще б пільговиків не було б взагалі. Бідним або хворим краще б держава помагала грошима, лікуванням та подібними послугами, а вже в кого голова є, той отримає вищу освіту на загальних умовах, в кого нема - хай шукає інше заняття. Втім, пільговики є скрізь у світі. Писано-переписано про квоти для меншин у вишах США і т.д. Але важливішим є  не те, що квотовані пільговики потрапляють до вишів або потім на першу хорошу роботу після навчання, а те, яка в них подальша кар'єра, скільки вони заробляють, чого доясгають. Доросле життя не питає довідок. Як у реальному житті серед серйозних фахівців я практично не зустрічаю колишніх медалістів і червонодипломників, так само, я впевнений, і колишні пільговики, особливо фіктивні десь зникають на роздоріжжях ринку праці.

Disclaimer: Я вдаюся до узагальнень, виключно спираючись на свій досвід і свою професійну сферу. Ніякого статистичного аналізу, нічого, крім суб'єктивних вражень мої узагальнення в своїй основі не мають. Навіть якщо я маю якісь об'єктивні дані, вони стосуються виключно окремих галузей господарства та сфер життя, в котрих я маю досвід. Вони не обов'язково стосуються сфери занять вашої, ваших родичів або знайомих.  Якщо ваші родичі, або знайомі, або ви самі є визнаними фахівцями, а у минулому медалістами, червонодипломниками, то я дуже радий за вас, ваших родичів або знайомих  і за те підприємство чи установу, що створили для вас, ваших родичів або знайомих можливості реалізувати свій потенціал.

kerbasi: (Default)

Прочитав пост під замком, тому не посилаюся, про те, як на першовересневих лінійках чимало дітей непритомніли від стояння.

У нас у школі учні непритомніли десь наприкінці другої години читання якихось партійних матеріалів на загальношкільній лінійці. І таких слабких було зазвичай небагато, один-два не більше. Наша школа була засланням для жінок з педагогічною освітою, котрих через якісь причини прибирали з партійних та комсомольських органів,звідти й такий екстрім з лінійками та компартійною пропагандою. При тому в народі школа мала непогану репутацію і вважалася однією з найкращих, хоча насправді все, чому я навчився, я навчився сам і поза школою. Хоча до армії підготували непогано: мене там ніяке самодурство, ніякий довбоє#ізм після такої школи не дивували. 

Якось проводили лінійку на площі Леніна. Не памятаю, з якої нагоди. А я був у класі 8-му чи 9-му. Десь вже на другій годині впала дівчина з класу на рік мене молодше. Завучка доручила мені і кільком іншим хлопцям дівчинку відтягли до проходної обкому партії, і попросити викликати швидку. Мєнт на вході до обкому нас спочатку, взагалі, слухати не хотів, а потім, коли на нього наїхала піонервожата з нашої школи, котра пішла за нами слідом,  дозволив з сонця занести постраждалу до вестибюлю. А тут якийсь хрін у костюмі спускався східцями та як почав кричати: "Це що таке! Сюди не можна"! - і на мєнта: "Як ти посмів допутити сюди етіх"! Вожата на цей раз промовчала, але ми почали голосно матюкатися та обурюватись "білодомівцями" (так тоді в народі називали різних начальників від "білий дім" - будинок владного органу або управління заводу). Чоловік не став нагнітати та просто пішов собі. Дівчина тим часом прийшла до тями і залишилась напівлежати на стільцях, що стояли вздовж стін вестибюлю, поки не приїхала швидка. А нас мєнт виштовхав на вулицю.  Ось це був мій перший урок антикомунізму.

Для тих, хто не в курсі: обком - обласний комітет комуністичної партії, найвищий орган обласної влади у СРСР, облвиконком (по-сучасному обладміністрація) жодного рішення не міг прийняти без узгодження з обкомом партії.

Профіль

kerbasi: (Default)
Pro Nihilo

March 2022

S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
2728293031  

Популярні теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Friday, 4 July 2025 01:07 pm
Powered by Dreamwidth Studios